Последња прилика за Косово
У британском Форин офису у Лондону одржан је први састанак међународне Контакт групе за Косово и Метохију и нове посредничке "тројке" у преговорима о статусу те покрајине.
Састанак је одржан иза затворених врата и званичног саопштења после састанка није било, а немачки амбасадор у Британији Волфганг Ишингер, који је у новом преговарачком тиму представља Европску унију, после скупа је само потврдио да "тројка" одмах путује у Београд и Приштину.
Амбасадор Ишингер је, такође, указао да би посредничка улога "тројке" требало да се темељи на омогућавању дијалога владе Србије и косметских Албанаца како би се кроз разговор евентуално пронашло решење прихватљиво за обе стране.
У сусрету представника шест чланица Контакт групе и "тројке" било је речи о начину рада новог међународног посредничког тима, али није потврђено да ли је било шта конкретно договорено. У Лондону се тврди да би више детаља о раду "тројке" требало да буде познато тек после посете Београду и Приштини у петак и суботу.
Уочи састанка, Ишингер је оценио је да наставак преговора о статусу Косова представља "можда последњу прилику да се пронађе решење".
"Ми, међународна заједница и тројка која је представља, нудимо Београду и Приштини другу прилику, можда и последњу, да се пронађе решење путем преговора", рекао је Ишингер британском радију Би-Би-Си (ББЦ).
Контакт групу за Косово чине САД, Русија, Француска, Немачка, Велика Британија и Италија.
Тројка за Косово ће после састанка у Лондону отпутовати за Београд, где ће се састати са највишим српским званичницима, а потом ће у суботу посетити и Приштину.
Којен: Без Косова, не треба нам ЕУ
Бивши координатор државног преговарачког тима за Косово Леон Којен изјавио је да би у случају једностраног проглашења независности Косова и признања независности од појединих чланица Европске уније, Србија требало да "до даљег" обустави процес прикључења ЕУ.
"Као и сваки грађанин Србије, влада и парламент дужни су да поштују устав земље и чине све да се његове одредбе поштују. То значи да би, по свој прилици, на предлог владе, парламент морао да донесе одлуку којом се до даљег обуставља процес прикључења ЕУ", рекао је Којен за новосадски "Дневник".
Оценио је да би то био "минималан одговор" српске стране и додао да Србија "свакако нема шта да тражи међу онима који активно подржавају комадање њене територије".
Којен је одбацио тумачења да су статус Косова и процес европских интеграција два одвојена процеса и оценио да такав став тренутно одговара "бриселској и нашој бирократији".
"Европска интеграција Србије и питање статуса Косова могли би бити два одвојена процеса једино када би Брисел изричито рекао да је за ЕУ независност покрајине искључена", казао је Којен.
"Европљани ће доста брзо морати дефинитивно да изаберу: да се заједно са Србијом заложе за компромисно решење на Косову, или да, као досад, подржавају албанску тежњу ка независности", рекао је Којен.
Оценио је да власт у Београду "има све разлоге да отворено позове европске политичаре да се изјасне" о питању статуса Косова.
Према његовим речима, захтеви Албанаца су "максималистички" и зато немају изгледа на успех.
"У ситуацији где су интереси и погледи веома супротстављени, нема много изгледа да победи максималистичка опција. Милошевић то није разумео пре 20 година, албански лидери то не разумеју данас", рекао је Којен.
Оценио је да ће велике силе, а пре свега "тројка" унутар Контакт групе, имати одлучујући утицај на исход косовске кризе.
- Извор
- mtsmondo.com
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »