Ајкула код Будве
У Јадранском мору код Будве прексиноћ се појавила ајкула, због које је одмах забрањено купање. Један мештанин Будве приметио је на око 100 метара од обале острва Свети Никола реп ајкуле.
О појави морског пса одмах је обавештена Обалска стража Будве, која је обишла терен, али није пронашла "морску неман". За сваки случај, на будванској и околним плажама подигнута је црвена заставица, као знак упозорења купачима да не иду у воду!
Подсетимо, једна ајкула уочена је још 29. јула неколико стотина метара од обале, између Бара и Улциња. Полицијске патроле и Лучка капетанија Црне Горе безуспешно су претражиле приобално море барске ривијере, а на том делу Црногорског приморја неколико дана биле су истакнуте црвене заставе, које упозоравају туристе да не улазе у море.
Иако још није утврђено о којој врсти ајкуле се ради, према незваничним информацијама, у питању је такозвана ајкула лисица, која је безопасна за људе. Дубравка Мићковић, ихтиолог из Природњачког музеја у Београду, каже да појава ове ајкуле није неуобичајена, јер она живи у Јадранском мору.
- Ова ајкула није опасна за људе, али због сличног леђног пераја мешају је са белом ајкулом. Лисица може бити дугачка два до 2,5 метара. Оне живе у "отвореним" водама и лове јата риба. Углавном не прилазе обали, јер их одбијају бука и гужва, али деси се да за јатом риба пођу у плићу воду. Оне имају малу вилицу и дугачке репове, којима ударају плен, углавном ситну рибу. Никада није забележен ниједан напад ове врсте ајкуле на човека - објашњава Дубравка Мићковић.
Она, ипак, додаје да у Јадранском мору живи и бела ајкула, која није тако безазлена, а дешава се да залута ближе обали.
- Белих ајкула највише има у тропским морима, али и у Јадрану. Од 1930. године забележено је 15 напада беле ајкуле на људе на Јадранском мору. Последњи напад био је 1998, када је бела ајкула дужине 1,8 метара ухваћена код Рафаиловића у Црној Гори. Она спада у групу прождрљиваца, храни се фокама и делфинима, а напад на људе у ствари је "само" замена за плен. Бела ајкула има огроман отвор вилице и у једном залогају може да одгризе 30 килограма меса - истиче Дубравка Мићковић.
У Јавном предузећу за управљање морским добром Црне Горе кажу да је последњих десетак дана на приморју појачана предострожност због појаве ајкуле.
- Патрола обалске страже реагује на сваку дојаву да је уочена ајкула и обавештава нас о томе. Иако ајкула није пронађена, наши спасиоци ради сигурности упозоравају купаче да не пливају далеко од обале. Тако је и прексиноћ на плажама у Будви подигнута црвена заставица. Она се, иначе, поставља и у случају да вода није исправна за купање. Треба бити опрезан све док постоје индиције да се ајкула приближила обали - каже Сандра Радуловић, портпарол Јавног предузећа за управљање морским добром.
Модруљ од 100 кила код Херцег Новог
У Јадранском мору живи 430 врста риба, а међу њима је 28 врста морских паса. Ту спадају и ајкула лисица, бела ајкула и модруљ. Занимљиво је да је крајем јуна на подручју Херцег Новог уловљен модруљ тежак више од 100 килограма и дугачак 3,5 метара, који као и бела ајкула може да нападне људе. Иначе, ихтиолози истичу да више људи страда од уједа пчеле него од напада ајкуле и да су морски пси стављени на такозвану црвену листу угрожених врста којима прети изумирање.
- Извор
- pressonline.co.yu
Коментара (4) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »