BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Отровно месо из Немачке у Србији здраво!?

Отровно месо из Немачке у Србији здраво!?
09.01.2011. год.
Иако смо из Немачке и других земаља Европске уније увозили месо и компоненте за сточну храну, у којима је откривено присуство отровног и канцерогеног диоксена, држава гарантује да не треба да бринемо


Иако је Србија прошле године из Немачке и других европских земаља увозила месо и компоненте за сточну храну у којима је откривено присуство диоксена, изузетно канцерогеног једињења, стручњаци тврде да су наши грађани потпуно безбедни када је реч о здравственој исправности хране коју користе.

- Апсолутно тврдим и гарантујем да у Србију није ушла ниједна пошиљка која је садржала диоксен - тврди за Пресс Зоран Мићановић, директор Управе за ветерину. - Наш систем контроле је потпуно компатибилан са оним који се примењује у земљама ЕУ и у Руској Федерацији, с том разликом што га ми ригорозно и примењујемо. Није тајна да због тога често имамо и проблем са Светском трговинском организацијом, јер је пракса да се промет између земаља ЕУ обавља на бази међусобног поверења. Управо нам овакви случајеви дају за право да радимо на прави начин.


Паника у Европи

Да подсетимо, немачко министарство пољопривреде је прошле недеље саопштило да је скоро 5.000 живинарских фарми затворено због сумње да су јаја са тих фарми, заражена диоксеном, испоручена тржиштима у Великој Британији и Холандији. У међувремену, уништено је на хиљаде пилића и кока носиља, али још никоме није јасно како је ово једињење доспело у 3.000 тона хране. Иначе, реч је о отпадном производу који настаје прерадом соје и других биљака у производњи биодизела, користи се у индустријске сврхе, али не и као храна за пилиће.

- Знам да се диоксен користи у импрегнацији картона, производњи амбалаже и других производа, али је у овом тренутку заиста тешко рећи како је доспео у сточну храну, да ли путем неких компонената или саме амбалаже. Проблем са овим опасним једињењем је у томе што када уђе у ланац исхране не зауставља се само на животињама, већ се путем меса, јаја или млека преноси и на људе. С обзиром на то да наше лабораторије превасходно контролишу присуство тешких метала и радиоактивних супстанци у храни, односно да се диоксен уопште у њој и не очекује, плашим се да је нешто, ипак, могло да промакне - каже ветеринар Урош Давидовић.


Мићановић тврди да основа за такву бојазан нема.

- Диоксен је одавно на црвеној потерници Светске здравствене организације и нема шанси да би тако нешто могло да нам промакне - тврди Мићановић и наглашава да је након последњих вести из Немачке степен контроле, иако довољно ригорозан, подигнут на још виши ниво.


Све се знало још у марту

Колика паника влада у европским земљама поводом овог питања, довољно говори и саопштење Руске Федерације, која је јуче објавила да је појачала контролу меса које долази из Немачке и других европских земаља, па чак и да се размишља о томе да се забрани увоз меса ако се у што краћем року не добије званична информација о тренутној ситуацији. Слична мера ће се применити и ако се процени да европске мере контроле нису задовољавајуће.


Слабост и повраћање први симптоми

Стручњаци тврде да једина заштита од диоксина, једињења које изазива рак, јесте да се храна добро термички обради, јер се тако избацује вишак масноће, у којој се диоксин таложи. Под тим се подразумева печење меса на роштиљу или у рерни на високој температури. Слабост, мучнина и повраћање су први симптоми тровања диоксином, док су кожне промене, као у случају украјинског председника Виктора Јушченка, најтежа фаза тровања.

Оно што посебно забрињава је податак да се за контаминирану животињску храну, по свему судећи, знало још у марту прошле године, али да тада није пријављено. Званичници кажу да су јаја загађена тако што је диоксен грешком доспео у храну, али се не искључује ни могућност криминалних активности. То посредно потврђује и акција немачке полиције која је на северу Немачке, у компанији за производњу сточне хране „Харлес унд Јенч", извршила рацију, док је истовремено немачка савезна канцеларија за заштиту потрошача саопштила да је ова фирма свесно мешала храну са отпадом који настаје при производњи биодизела.

И док британске власти панично настоје да уђу у траг пошиљкама јаја из Немачке како би извршиле потребне тестове, званичници су наговести да је током прошлог месеца само у Холандију извезено чак 136.000 јаја са једне фарме на којој је пронађена заражена сточна храна. И поред свега, Берлин и даље тврди да нема опасности по здравље грађана, односно да је сва контаминирана сточна храна прикупљена и да су сви сумњиви прехрамбени производи повучени из продаје. Колико је тога већ продато, односно одавно се нашло у ланцу људске исхране, у овом тренутку нико не може ни да претпостави.



  • Извор
  • PressOnline
  • , ВЛАДА АРСИЋ


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге су поново извеле ракетне ударе на позиције украјинске ПВО у Одеској области. Украјинске формације су, са своје стране, напале беспилотним летелицама нафтне базе у станицама Павловска и...


У овом времену, када је предсједник Додик изнио приједлог о мирном раздруживању Републике Српске и Муслиманско-Хрватске Федерације и то као одговор на развлашћивање Српске и на процес стварања државе...


  Руске снаге су у протекла 24 сата погодиле мете у неколико позадинских области територије под контролом кијевског режима. Конкретно, поново су уништиле лансере С-300 у области Миргорода у Полтавској...

Глобална већина све више показује своје незадовољство поретком заснованим на западним правилима, али да ли ће Кремљ то искористити?


У Москви се озбиљно схватају изјаве америчког председничког кандидата, изјавио је руски лидер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА