Ернеста Че Гевару је 1967. године заробио Андрија Селић, Црногорац из Роваца, тадашњи пуковник у војсци Боливије. Ова вест није пренета са портала Њуз.net, који је измислио причу о Србину који је убио ајкулу, већ је - проверена историјска чињеница, пише "Блиц".
Андрија, касније Андрес, син је Божидара Селића, који се двадесетих година 20. века доселио у Аргентину, а током живота у Боливији је једно време био министар одбране и унутрашњих послова. На легендарној слици, где над мртвим Чеом бди гомила људи, пуковник Селић је официр са брковима који показује прострелну рану.
“Не треба баш јурити сензационализам и преносити информације како је Андрија Селић био наменски ангажован да ухвати Че Гевару. Он је био ангажован као редовни војник на тој територији и учествовао је у хапшењу чувеног револуционара који се затекао на том простору“, каже за “Блиц” публициста Гордан Стојовић, који спрема књигу о породици Селић.
Пуковник Андрија Селић (десно, са шапком) поред Че Геваре
Званична прича је да је у операцији хватања Ернеста Че Геваре учествовало неколико хиљада војника, а да је Андрија Селић лично учествовао у испитивању рањеног Че Геваре у локалној школи. Пуковник Селић је био присутан и током сахране чувеног Чеа, а вест о убиству револуционара прво је стигла у Вашингтон.
Иначе, мало ко зна да у Јужној Америци има око 40.000 Црногораца, а да их је почетком 20. века било око 15.000.
"Следећи путеве већине Црногораца, Божидар Селић је дошао у Аргентину код Павла Поповића, инжењера који је држао грађевинску фирму и који је стално запошљавао Црногорце. Као белци у Боливији, Селићи су имали доста привилегија и новца, па је Божидар послао Андрију на студије у чувени Вест Поинт. Он је догурао до чина пуковника, а хапшењем Че Геваре се прославио, па је касније радио и као министар и као амбасадор у Парагвају", објашњава Стојовић.
Нестабилна политичка времена у Јужној Америци дошли су и Селићу главе. Много је верзија о смрти бившег пуковника.
"Најчешће је верзија да су га убили левичари због освете Че Геваре, али није искључено ни да је страдао од “његових” јер је био веома утицајан и поштован, што им свакако није ишло у прилог", закључује Стојовић.
Он каже да је породица Селић изузетно бројна у Јужној Америци, расути су и на другим континентима, али су сви свесни свог порекла и велике су патриоте. Иначе, већина црногорских исељеника у Латинској Америци су потомци учесника Божићне револуције, која је избила због доласка лозе Карађорђевића на власт.