BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Црква са погледном на Ајфелову кулу

Црква са погледном на Ајфелову кулу
07.01.2011. год.

На левој обали Сене, између моста Александра Трећег и Ајфелове куле, појавиће се делић Русије. Завршена је прва етапа међународног конкурса за најбољи архитектонски пројекат руског духовно-културног центра. У други круг ушло је десет претендената. Укупно је предато преко 400 предлога из разних земаља света.
 

Идеја изградње сличног објекта појавила се 2007. године, када је француску посетио претходни поглавар РПЦ, патријарх Алексије Други. Он је са жаљењем истакао да уз сву градску величанственост европске престонице и обиље руских сународника, православних цркава у граду има неколико. Три године касније Русија је освојила тендер за куповину плаца величине 4,5 хиљаде квадратних метара. Било је одлучено да се на њему подигне не само православна црква, већ центар који би спајао руску духовност и културу, рекао је у интервјуу за Глас Русије преставник Московске патријаршије архиепископ Јегорјевски Марк.
 

У Паризу има цркава РПЦ, али као саборна црква користи се просторија у којој се налази Црква у част три Светаца. То је гаража прерађена за цркву са ниским плафоном и прилично тесна. Верници који сада живе у Паризу или желе да посте православно болослужење, не могу да се сместе у том малом храму. Зато се и појавила наша жеља да направимо нову цркву, која би примила све заинтересоване.
 

Једино ограничење за архитекте учеснике конкурса које су поставиле власти Париза је висина грађевине, која не сме да премаши 32 мета, иначе ће православни културни центар у историјском делу француске престонице нарушити архитектонски лик града. Ипак ово ограничење никако се није одразило на стваралачку фантазију учесника конкурса. На пример, Француз Дјумон Легран, један од 10 победника првог круга, покушао је да одрази у свом поројекту исконски руски дух, узевши за основу чувену дрвену цркву Кижи. Шта да се каже, бетонска грађевина, обојена упечатљивим плаво-наранџастим бојама делује више него смело. А руски ауторски колектив под руководством Јелене Ленок нуди цркву у традицијама грађевинарства московске класике, коју представља пре свега Успенски сабор Московског Кремља.
 

Што се тиче других француских колега руских архитеката, у својим пројектима они су превазишли све тардиционалне каноне. Црква-талас, црква-шкољка, светилиште-коцка... Како ће управо изгледати црква на обали Сене, унете у списак културног наслеђа УНЕСКа, сазнаће се у марту 2011. године, када ће бити објављени резултати конкурса. А сама изградња ће започети почетком наредне године.
 

Нова саборна црква ће бити још један симбол пријатељства и културних веза две земље и попуниће списак руских грађевина у Паризу. Овде већ стоји мост Александра Трећег, који је поставио руски цар Николај Други у знак франко-руског савеза у октобру 1896. године.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Војни званичници саопштили су да је у понедељак у експлозији неутврђене муниције једна особа погинула, а осам повређено


Посета председника Русије Владимира Путина Северној Кореји показаће жељу Москве да води равноправан дијалог и сарадњу са свим земљама, изјавио је помоћник председника Русије за спољну политику Јуриј Ушаков....

Припрема детета за летовање на мору може бити узбудљива, али и стресна активност за родитеље, поготово ако је то прво путовање са малишаном. Кључ је у томе да се...


Одлука је уследила након оставке центристичког члана тог тела, бившег министра одбране Бенија Ганца

Бивши председник је изјавио да ће „решити” украјински сукоб и пре ступања на дужност


На запорошком правцу коначно је узето под контролу насеље Загорноје, одакле су ОСУ истеране прошле године. Руске јединице су напредовале кроз греде на југу и истоку, након чега су...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА