Северни ток стиже на циљ
Гасовод Северни ток стиже на циљ. Преко дна Балтичког мора положено је 70% цеви прве линије. Ово је саопштио руководилац пројекта конзорцијума Норд стрим Георг Новак.
Гасовод ће спојити руски град Виборг са немачким Лубмином. Његова дужина износи 1200 километара. Тренутно је постављено већ 850 километара цеви. Прва линија Северног тока, како се очекује, биће предата у експлоатацију крајем ове године. Постављање друге линије планирано је за 2012. годину.
Северни ток је јединствена појава, сматра председник Савеза нафтних и гасних индустријалаца Русије Генадиј Шмаљ. Ево шта је он изјавио у интервјуу за нашу Радиостаницу.
Ово је најдужи подводни цевовод. И у погледу инжењерских решења објекат је врло интересантан. Мислим да ће он бити основа за изградњу и пројектовање нове генерације гасовода. Ако данас углавном сви гасоводи раде на притиску од 75 атмосфера, сада се већ може говорити да притисак може бити и 100, 120, можда и више атмосфера. У сваком случају, реализација пројекта ће имати велики економски значај.
Идеја Северног тока рођена је још почетком 90-их година прошлог века. Али у том тренутку није било услова за њену реализацију. Вратили су јој се тек пре неколико година. Кашњења око испорука руског плавог горива потрошачима у Европу, која су више пута искрсавала кривицом већ бившег украјинског руководства, натерала су концерн Гаспром и његове парнтере на Западу да траже нове транзитне путеве. Путеве који нису подлежни ризицима, условљени политичким или економских разлозима транзитних земаља.
Постављање првих цеви на дно Балтика са немачке стране започело је у мају 2010. године. После завршетка изградње гасовод ће транспортовати из Русије у Европу 55 милијарди кубних метара гаса годишње. За европске земље то је гаранција стабилних испорука. И на крају крајева осигурање енергетске безбедности. Ништа мање важан Северни ток није ни за Гаспром. За руског гасног гиганта то значи везу са потрошачима у Европи, лишену проблема.
Гас је био и остаје најперспективнији вид енергената. Тешко да ће у дужој перспективи бити пронађена замена за њега. Ради испуњења Северног тога Гасовод ствара велику базу. То је експлуатација Штокмановског налазишта у Баренцовом мору, освајање гасних налазишта на полуострву Јамал у Сибиру. Њихових резерви, по мишљењу експерата, довољно је како би се без прекида снабдевала Европа низ деценија.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Немачка
- СеверниТок
- гас
- енергија
- инфраструктура
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »