BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија и САД осуђени на партнерство

Русија и САД осуђени на партнерство
07.01.2011. год.

Демонтирати машинерију хладног рата заједнички је задатак Русије и САД за 2011. годину, изјавио је у интервјуу за Глас Русије директор руског Института за стратешке оцене Сергеј Ознобишчев. 2010. године Москва и Вашингтон учинили су заједничке кораке у том правцу.
 

Сарадња је пловак који не пушта тегове да повуку на дно руско-америчке односе, истакао је политиколог и појаснио.
 

У умовима политичара и експерта и даље су живи стереотипи хладног рата. Ми мислимо у њиховим категоријама. Чим почне да се говори о тумачењу поједине ситуације, одмах се појављује лик друге стране као могућег противника, или бар супарника. Ова перцепција и неповерење које одатле проистиче очували су се и вуку нас на дно. Ако се од тога не избавимо, никада нећемо достићи онај ниво сарадње и партнерства који је неопходан за заједничко супротстављање новим изазовима.
 

Догађај 2010. године у светској политици је ратификација руско-америчког Споразума о стратешком наоружању. Први пут за последње време двема великим нуклеарним силама пошло је за руком да напредују на путу разоружања и да истовремено пруже пример другим нуклеарним државама за смањење њихових арсенала.
 

Достигнуте су такве важне сфере као што је Споразум о стратешком наоружању. Међу општим питањма која је пошло за руком започети или наставити заједничко решавање јесте одржавање конференције о Споразуму о нераспростирању нуклеарног наоружања. Израђен је заврши документ, што би бил опет немогуће без склапања Споразума о стратешком наоружању. Ту је и Вашингтонски самит о нуклеарној безбедности. Он је такође важан корак унапред. А уопштено говорећи, успоставили смо заједнички рад. Схватамо да појединачно чак тако велике земље као Русија и САД не могу ефикасно да решавају глобалне задатке.
 

По мишљењу Сергеја Ознобишчева, прошле године могло је да се прати зближавање Москве и Вашингтона у реаговању на глобалне изазове и претње.
 

Ефикасније смо почели да се супротстављамо ракетно-нуклеарном програму Ирана. Не до краја, али велика ефикасност тог рада одмах пада у очи. Успешније смо почели да радимо против тероризма, нашли смо форме борбе. А предлог Русије о заједничком раду у области ПРО? Истина, са тим предлогом ипак је везано некакво упозорење – ако се не договоримо о заједничкој ПРО, могућа је нова трка у наоружавању.
 

2011. године, по мишљењу Сергеја Ознобишчева, Русија треба активније да сарађује са САД у сфери високих технологија и иновација. САД, као и Јапан, и земље ЕУ, лидер је у тој области. Зато треба искористити читав руски спољнополитички потенцијал ради осигурања убрзаног унутрашњег развоја земље управо преко активизацију сарадње у тој сфери. Тим пре што је то пут са двосмерним кретањем, узајамна корист је овде очигледна. Без тога биће тешко изградити праве партнерске односе, о чему у последње време све чешће говоре председници Русије и САД.



  • Извор
  • Голос России, © Коллаж «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

  Руске снаге су у протекла 24 сата погодиле мете у неколико позадинских области територије под контролом кијевског режима. Конкретно, поново су уништиле лансере С-300 у области Миргорода у Полтавској...


Глобална већина све више показује своје незадовољство поретком заснованим на западним правилима, али да ли ће Кремљ то искористити?

У Москви се озбиљно схватају изјаве америчког председничког кандидата, изјавио је руски лидер


Мађарски премијер слетео је у Москву где планира да се састане са руским председником Владимиром Путином како би разговарао о украјинском сукобу

Како се наводи у саопштењу, турски лидер је потврдио намеру Анкаре да \"настави да тежи миру\"


Руске трупе извеле су ракетне нападе на украјинску инфраструктуру у Одеској области. Украјинске формације напале су дроновима индустријску зону у граду Котовску, Тамбовска облас


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА