Летње инфекције
Лето је период када треба да се пазимо бројних инфекција, које су у овом периоду учесталије управо због лакше могућности развијања и напредовања. У току лета уобичајене су цревне инфекције, гљивице и брадавице, упале грла и уха изазване бактеријима и вирусима. Такође, чешће долази и до очних и уринарних инфекција узрокованих купањем у базенима препуним хлора.
Цревне инфекције
Цревне инфекције су међу најчешћим болестима летњег периода, а уз повишену температуру јављају се повраћање и/или пролив, што може изазвати опасан губитак воде из организма. Извор инфекције најчешће је неправилно чувана или припремљена храна као што су млеко, сладолед, јаја, месо, недовољно опрано воће и поврће, прљаве руке. Уколико инфекција не траје дуже од једног дана, не би требало да узимате лекове већ само да се одмарате, пијете што више течности и сланих раствора. Ако болови потрају дуже, обратите се лекару.
Гљивице и брадавице
Гљивицама прија топло и влажно окружење, а места око базена и тушева су идеална подлога за њихово размножавање. Инфекција се најчешће манифестује белим флекама на леђима, стомаку и рукама. Оне су лети видљиве јер заражени делови коже не могу да поцрне. Брадавице су вирусна инфекција која се најчешће појављује на табанима. Да бисте спречили појаву гљивица и бактерија, најважнија је правилна и редовна хигијена. Препорука је да се туширате пре и после базена. Ноге увек морате добро обрисати, носите памучне чарапе и избегавајте обућу од вештачких материјала.
Уринарне и гениталне инфекције
Најчешћи узрочник је ешерихија коли и чешће се јавља код жена. Симптоми су учестало и болно мокрење, мала количина урина, бол и осећај неиспражњености бешике. Лакши облик пролази сам од себе, а код тежих случајева мокраћа је замућена са променљивом бојом и непријатним мирисом. Обавезно посетите лекара. За жене је веома битно да после купања у базенима или на мору осуше или промене купаћи, јер је влажна тканина погодна за развој бројних вагиналних инфекција.
Упала грла
Упала грла у летњим месецима може бити вирусна и бактеријска. У највећем броју случајева кривци за бол у ждрелу су вируси. Ова врста инфекције нарушава одбрамбене механизме и ствара подлогу за бактеријске инфекције. Гребање у грлу без бола је симптом вирусне инфекције, која обично пролази сама од себе уз топле напитке и витамине, док је код бактеријске неопходан одлазак лекару.
Очне инфекције
Алергијске реакције су могуће ако очи дођу у контакт са претерано хлорисаном водом. Зато не треба претеривати са роњењем и гњурањем на базенима. Црвенило обично брзо прође, али се деси и да иритација потраје. У тим случајевима неопходно је јавити се лекару. Препорука је да на базенима носите наочари за купање које не пропуштају воду.
- Извор
- pressonline.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »