2011. следи талас криза, еврозона неће преживети у овом облику
Док глобална економија наставља свој буран период, тројица угледних економиста прогнозирају шта може донети 2011. година.
Сајмон Џонсон (Simon Johnson), бивши главни економиста Међународног монетарног фонда, професор на "Институту за технологију у Масачусетсу" (MIT) и пише за "Economix", економски блог "Њујорк тајмса". Алан Мелцер (Allan Meltzer) је професор политичке економије на "Универзитету Карнеги Мелоун" и водећи је историчар Федералних резерви, америчке централне банке. Роџер Бутл (Roger Bootle), управни директор у "Capital Economics Ltd", је саветовао бивше британске владе и пише седмичну колумну за "Дејли телеграф" о изазовима са којима се суочавају људи који одлучују о светској економији.
Опоравак или наставак кризе?
РСЕ: Да ли ћемо у 2011. години видети улазак главних светских економија у период снажног опоравка или да очекујемо поновно понирање у глобалну рецесију?
Џонсон: Не верујем да ће поново доћи до рецесије, што значи пад у економској производњи, али свакако мислим да ће европска економија бити у проблемима. Мислим да ће доћи до још једног круга кризе, вероватно на пролеће, и да ће то успорити светску економију. Дакле, неће бити снажног опоравка и биће још великих проблема са незапосленошћу широм света.
Мелцер: Мислим да се ствари крећу напред - ако ништа, онда засигурно у Европи и САД, где је био најјачи удар. Ствари се крећу напред у САД али врло споро. Не можемо очекивати да ће запосленост значајно скочити зато што велики део запослености има везе за изградњом кућа и зграда, а то ће се опоравити веома споро докле год постоји велики заостатак непродатих кућа на тржишту.
Будућност еурозоне
РСЕ: Да ли ће еврозона преживети дугорочно у свом садашњем облику? Шта је ваше предвиђање за једну или за пет година испред нас?
Џонсон: Мислим да ће еврозона преживети, али сумњам да ће имати исти састав као данас – од 16 постало је 17 земаља када се Естонија придружила у јануару. Такође сумњам да ће (ЕУ) моћи наставити са политиком избављења земаља које упадну у невољу. Тако да ће доћи до велике промене у саставу, структури и начину деловања еврозоне. Али свакако верујем да ће бити "основа" еврозоне која ће преживети, и која ће бити снажна основа, просперитетна основа и да ће се она борити за глобално водство, као што су се Европљани и надали већ дуго времена. Током следеће године ћемо имати понављање кризе, талас криза и настојања за реформама и променама еврозоне. Али након пет година, ја сам уверен да ће они средити своје проблеме. Не могу гарантовати да ће све земље које су тренутно у еврозони профитирати од ове нове структуре, али мислим да ће преживети једна снажна, здрава, релативно строга еврозона.
Бутл: Мислим да евро неће преживети у свом тренутном облику. Био бих изненађен ако бар једна земља не напусти еврозону, а може бити и много драматичније од тога. Мислим да ћемо видети котрљајућу финансијску кризу, јер ће земље наставити да се суочавају са буџетским проблемима и земље еврозоне се не могу договорити о задовољавајућем решењу проблема. Могуће је да ће завршити са нечим много драматичнијим. Оно што се, по мени, мора десити је да се евро подели на север и југ. Али, да би се то десило, мора доћи до револуције у политичком размишљању у Немачкој. Ја мислим да они још нису спремни за то.
Мелцер: Не видим како би земље као што је Грчка могле избећи реструктурисање свог дуга. То значи да већина позајмица које су осигуране кроз ММФ и ЕУ и које су привукле пуно пажње и расправе не решавају стварни проблем, само га одлажу. А проблем је то да они имају већи дуг него што су способни сервисирати. Пре или касније мораће реструктурисати, и што пре то ураде биће боље јер трпе веома много због напора да избегну реструктурисање дуга. Постоје и друге земље које би могле бити у истој позицији.
РСЕ: А како видите долар?
Џонсон: Долару ће свакако помоћи слабост евра, људи ће видети долар као сигурно уточиште кад год буде већих проблема или страха од проблема у земљама као што су Шпанија или Италија или Белгија. Али на дужи период мислим да долар има доста проблема. Фискална политика у САД је и даље неодговорна, и како нови евро буде успостављао кредибилитет, људи ће одлазити од долара у неке можда друге валуте, и то ће слабити долар.
Мелцер: Дугорочно, долар иде према доле. Шта се дешава од месеца до месеца зависи од толико много фактора да је немогуће дати неко смислено предвиђање. Али мислим да је значајно да је наспрам слабих европских валута - због проблема у Европи - долар у просеку ослабио задњих неколико месеци.
Бутл: Предвиђање валута је јалов посао. Мораћемо то радити, али мислим да су неизвесности, као и увек, огромне. Препостављам да, ако сам у праву у размишљању да је еврозона пред котрљајућом кризом, моја препоставка је да ће долар јачати.
Злато и сировине
РСЕ: Шта мислите о злату и другим примарним робама? Да ли ће се узлазни тренд који управо сада видимо наставити и наредне године?
Џонсон: Веома је тешко предвидети шта ће се десити са драгоценим металима зато што је веома много потражње за њима крајње спекулативно и узроковано страховима различитих врста. За индустријске сировине и храну ће бити јака потражња - раст економија у развоју као што су Кина, Бразил, Русија се неће зауставити, али је без обзира на то јако тешко предвидети шта ће се десити са ценама примарних роба. Уопштено говорећи, мислим да ће оне оштро расти и падати, иако ће потражња за примарним робама и укупним количинама које се производе и продају широм света расти.
Мелцер: Мислим да постоји дугорочни проблем инфлације у САД без адекватне методе контроле. Тако да ће долар ослабити, а примарне робе ће јачати. Ако погледате цене енергената као што је нафта, она одражава кретање долара; када долар иде доле цена нафте иде горе јер људи који продају нафту схватају вредност реалне цене у односу на номиналну.
Бутл: Немам никакво снажно мишљење по питању злата и примарних роба. Ако сам у праву са сумњом да ће светски опоравак помало изгубити дах, мислим да ће то узроковати да примарне робе ослабе, као и злато. Јако је тешко то проценити - злато је имало фантастичан тренд и наравно има и оних који мисле да ће и даље расти - али након таквог узлазног тренда као што је онај злата, ја бих се, да се морам кладити, кладио да ће злато ослабити.
Приредио: Недим Дервишбеговић
- Извор
- PressOnline
- RSE, www.nspm.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »