Настојатељ руског подворја у Београду о обнављању православних светиња Косова и Метохије
Обратимо се заједничком програму владе Русије и УНЕСКО-а о обнављању православних светиња Косова и Метохије, за које је руска влада издвојила 2 милиона долара. Недавно смо разговарали с настојатељем руског подворја у Београду протојерејем Виталијем Тарасјевим о обнављању у србском главном граду спомен-комплекса Руска некропола. Реч је била и о косовским светињама. Према уверењу настојатеља руског подворја у Београду, новац је већ добијен. Међутим, поставља се питање: на Косову је срушено много споменика, тај износ сигурно није довољан. Да чујемо шта каже у вези са тиме Виталиј Тарасјев.
РПЦ се већ у току 20 година, ако не и више, труди помоћу свог принципијелног става да заштити србско ставновништво Косова и Метохије које у току дужег времена преживљава угњетавање од стране Албанаца. Рекао бих да су та средства прва ласта. Сви учесници тог пројекта су свесни да га је немогуће реализовати без учешћа УНЕСКО-а. Главно је да би СПЦ била задовољна одвијањем тог процеса. Он ће трајати веома дуго јер су на Косову и Метохији срушене многе светиње.
При спровођењу рестаурационих радова постоји озбиљна опасност: стилови се временом мењају, често се обновљени храм или музеј, рестаурисан на савремени начин, разликује од пређашњег, срушеног. Има много таквих примера и у Русији. Ту се може навести мит старогрчког филозофа Платона о Демиургу, у складу са којим је спровођење неке идеје може да се коренито разликује од саме идеје. Међутим, о. Виталиј Тарасјев оповргава наше сумње.
Мислим да нам се то неће десити, јер СПЦ у том процесу има право гласа, то су ипак њени објекти. Ствар је у другом: наиме, како ће он бити реализован. У сваком случају, постигнути договор задовољава и СПЦ, и руску државу.
У нашим програмима смо разматрали и идеју ходочашћа православних руских људи ка косовским светињама, као и учешће православних свештеника у црквеним службама у храмовима и манастирима Косова и Метохије. У данашњгој ситуацији је то веома опасно. Замолили смо оца Виталија да изнесе своје мишлење о томе. Ево шта је он рекао.
То је дивна идеја. Сматрам да је управо тако треба подржати СПЦ. Мислим да с данашњим епископом Рашко-Призренским Теодосијем моћи ћемо да остваримо таква ходочашћа. Знам да су многи Руси долазили да се поклоне светињама Косова и Метохије, али само индивидуално. Када је реч о организацији групних посета, то треба да се усклади с СПЦ. У сваком случају, све до сада је тај посао био квалитативно остварен. Када су били озбиљни проблеми, уздржавали смо се од таквих путовања. Када је ситуација била мирна, остваривали смо таква ходочашћа.
На крају нашег разговора је протојереј Виталиј Тарасјев честитао свим слушаоцима и читаоцима Божић и пожелео да би у Новој години Господ даровао нам најпотребније за сваког од нас, Његов Благословени мир.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »