BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зец је наше све

Зец је наше све
01.01.2011. год.

Наступајућа 2011. година је по источном календару – година зеца. У Русији је ова животиња врло поштована, и то не једном у дванаест година, већ свакодневно. Као прво, зато што се среће у скоро свим руским регионима и зато што је лик у многим древним бајкама и предањима. А као друго, зец је по легенди спасио живот великом руском песнику Пушкину. Због тога му је чак подигнут споменик, који је у години на измаку навршио десет година.
 

Пушкин је био слободољубив човек и већ је пре двадесет пете године успео да преплави Русију „гнусним“ песмама с тачке гледишта званичне цензуре из тог времена. Да би схватио да не сме тако да пише руски цар је протерао песника у прогонство, у породично имање Михајловско, које се налазило на око триста километара од Петербурга, односно у крајњу забит.
 

Прво Пушкин није могао да трпи ово месташце удаљено од престонице и јако се љутио. А касније га је чак наволео и ту је написао много изванредних дела. Заправо, Пушкина као таквог, руска књижевност је добила управо након овог његовог принудног „службеног пута“.
 

Ипак, песнику је било досадно. Недостајали су му Петербург, светске разоноде и његови пријатељи, којима је желео да прочита оно што је написао у затвору. И у децембру 1825. године одлучио је да прекрши забрану и да се из Михајловског упуту и Петербург. И већ је сео у санке и викнуо кочијашу: „Брже!“ кад му је на пут истрчао зец. Коњи су стали. У Русији постоји древно сујеверје: ако зец претрчи стазу – не треба ићи на пут. Пушкин је уздахнуо и вратио се.
 

Касније се испоставило да га је овај догађај спасао од озбиљних непријатности, а можда и од погибије, каже сарадник Пушкиновог музеја Вероника Кирсанова.
 

Управо тих дана Пушкинови пријатељи, руски племићи, који су смислили тајну заверу с циљем да промене државну владу у Русији, имали су последњи састанак пре одлучујућег наступа, који је у историју ушао као „устанак декабриста“. Да је Пушкин дошао до Петербурга, сигурно би био с завереницима и делио би њихову судбину. Као што знамо, Николај I се строго обрачнуао с декабристима – петорица су била обешена, остали прогнани у Сибир с лишавањем свих звања и награда. Не зна се шта је чекало Пушкина да није било зеца (...).
 

Прошле су године и група ентузијаста одлучила је да званично забележи улогу зеца у судбини првог песника Русије. Тако се на раскрсници, где је по предању Пушкин срео зеца, појавио споменик. Мале и велике зечеве сад у Михајловско доносе сви од реда – време је да се отвори музеј за њих. Поштоваоци код споменика доносе шаргарепу и купус како би умилостивили живи симбол. Зечеви, којих од Пушкиновог времена нема ништа мање у Михајловском, са захвалношћу примају поклоне.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон је раније наводно предложио одлагање чланства Кијева у алијанси, изјавио је руски председник


Кијев је најавио да ће престати са транзитом руског гаса ка ЕУ 1. јануара

Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...


У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...

Портпаролка Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова, упозорила је спонзоре Украјине.


Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА