BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

И паметни праве глупе грешке у везама

И паметни праве глупе грешке у везама
31.12.2010. год.
О чему сам размишљала, одакле ми идеја да уопште изађем са њим? Већина нас је себи поставила слично питање барем једном у животу. Понекад је ово индикатор патолошке везе а понекад се само заваравамо и губимо склоност да разумно закључујемо.

1. Међусобно се лажемо 

Када нам се неко допадне трудимо се да понесемо улогу мало боље верзије себе јер, природно, желимо да се и ми тој особи допаднемо. Ову склоност је потврдило и једно истраживање. Наиме, показало се да сви помало лажемо када смо у таквим ситуацијама. Мушкарци највише воле да претерају са информацијом о висини и приходима, док жене воле да умање тежину и године. Ако су у свежој вези, воле да измисле број љубавника али и да прећуте своје одговорности у прекиду претходне везе. 

Саставни део љубавне јесте игре то „шминкање“ информација о себи, и то раде обе стране. 

Међутим, када прође неколико недеља или месеци, већина доспе у о-чему-сам-мислио/ла фазу јер се врло јасно виде разлике између представе и стварне слике особе. Ко смо заиста и како се представљамо другима? Колико наше позориште има заиста сличности са тим ко смо ван позорнице? 

2. Лажемо себе 

Више од 50% нас мисли да смо бољи од других у готово било чему. На пример, 95% насумице изабраних професора сматра да је њихов начин предавања бољи од просечног и 80% исто тако насумице испитаних возача сматра да вози боље од просечног возача. Ово је, разуме се, немогуће јер је тај споменути просек она тачка испод које половина испитаника пада. 

Налик имагинарном, утопијском граду Лејк Вобегону где су све жене јаке, сви мушкарци изгледају сјајно а сва деца су натпросечна – мислимо да смо мало бар бољи од осталих и с тим у вези, тражимо бољег партнера или нисмо задовољни оним кога имамо. 

Под руку с тим што мислимо да смо бољи, након раскида сагледавамо углавном мане бившег партнера а не своје (осим у случају када нам је изузетно ниско самопоуздање). Да би ствар била још гора, пријатељи и породица само појачавају илузију. Мислећи да дају подршку, убеђују нас да смо савршени и да „ионако заслужујемо бољег/у“. 

Да бисмо сагледали себе у правом светлу потребно је да за мишљење питамо некога ко је заиста искрен и ко нам жели само најбоље, буквално. Дајте тој особи до знања да сте спремни да примите сваку критику. Трик: неки пријатељи или чланови породице откривају више о себи него о вама док вам дају мишљење. Ако прикупите довољно информација увидећете и неке карактеристике које је тешко тек тако отписати. 

3. Бирамо лошу храну и лоше партнере када смо жељни 

Сва храна у продавници или на шведском столу изгледа много примамљивије и заводљивије ако сте баш гладни. Такође, сваки младић и девојка у бару изгледају много привлачнији и сексепилнији ако сте дуго сами. 

Ако сами себи наметнете ограничење у виду одлазака на „људски шведски сто“ (барови, дискотеке...) након дугог одсуства са сцене, можете спречити погрешне изборе због којих ћете касније жалити. Ако већ идете негде, нека то буду места са познатим људима, круг блиских пријатеља, немојте пити превише и контролишите се. Такође, ово вам може бити одлична кочница за нове сексуалне авантуре, чак и ако мислите да је нови потенцијални партнер савршен. 

4. Наше виђење садашњости је помутило предвиђања за будућност 

Спроведено је занимљиво истраживање: студенти су упитани колико мисле да им се једе чипс који је стављен испред њих. Затим су појели чипс и оценили колико им се заиста допао. У другој соби су се налазили студенти пред којима је била чоколада док је у трећој соби студентима дата сардина, као најнепожељнија храна у испитивању. 

Студенти у соби са сардином су оценили да би много више волели чипс од оних у соби са чоколадом. Научници су закључили да смо различито условљени у процесу предвиђања. Прецењујемо саму могућност да мислимо о ономе што нисмо добили док нешто већ поседујемо. 

Истоветни контекстуални поремећај и афективно предвиђање се увиђа ако посматрамо просторију у којој се налазе самци и самице док одлучујемо да ли да изађемо са особом која нам је пришла. У соби препуној сардина, девојка са којом причате ће вам изгледати много лепше него што заиста јесте и то ће вас евентуално довести до питања „О чему ли сам мислио?“ само мало касније. Немојте се мрзети јер сте доносили неке нејасне или „глупаве“ одлуке у везама. 

Све је то у опису људског бића, али имајте ових неколико доказа на памети, можда вам помогне да искобељате из управо таквих одлука. 

 


  • Извор
  • B92
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.


Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.

„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.


РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ

Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА