BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски интелект међународних мегапројеката

Руски интелект међународних мегапројеката
30.12.2010. год.

Русија је 2010. године учествовала у најамбициознијим међународним научним мегапројектима. Руски научници не само да дају свој стваралачки допринос фундаменталним израдама, већ заузимају и кључне позиције у директорским колегијама највећих научно-истраживачких организација.
 

У сва времена је било много идеја, које су рођене у Русији, али су постале део светске баштине. Међутим, управо данас су руски држављани ушли у састав аутора, инвеститора и стваралаца грандиозних пројеката будућности, каже заменик директора Руског научног центра „Курчатовски институт“ Павел Кашкаров.
 

Постоји читав низ тако великих међународних пројеката у којима Курчатовски институт игра принципијелну улогу. Прво је оно што се назива ИТЕР – међународни експериментални термонуклеарни реактор. То је управо прототип реактора који ће представљати основу нових електроцентрала. Пројекат прави велики конзорцијум земаља. Територијално ће се градиди у Француској. Идеја за реактор настала је у Курчатовском институту и цела међународна научна заједница прихватила ју је као основну концепцију. 2010. године председник руског научног центра „Курчатовски институт“ академик Евгеније Велихов одређен је за председника руководећег органа овог међународног експериментално-термонуклеарног реактора – Савета ИТЕР.
 

Пројектом будућности може се назвати израда још ефикаснијег термонуклеарног реактора, чији су покретачи Русија и Италија. Прелиминарно разматрање је одржано на састанку премијер-министара двеју земаља – Владимира Путина и Силвија Берлусконија. Изградња овог јединственог инструмента се предвиђа у Русији.
 

Следећи велики пројекат је рендгенски ласер на принципу слободних електрона. Идеја за његово стварање припада двојици совјетских научника из Новосибирска, наставља Павел Кашкаров.
 

Пројекат се реализује у Немачкој у граду Хамбургу. То је такав истраживачки, а можда и технолошки инструмент, који ће омогућити битно проширење наших представа о биолошким објектима, нанообјектима, а такође ће обогатити наша знања о материји и многим другим областима науке. Пројекат је скуп, кошта преко милијарду евра, и Русија ће овде платити 25 процената у реалном новцу. Читав низ наших сарадника улази у управне органе овог великог научног пројекта.
 

Успеси у истраживањима на Великом андроидном колајдеру такође су повезани с активним учешћем руских научника. Битан део магнета, опреме, практично сви јединствени кристали без којих он не би могао да ради, створени су у Руској Федерацији.
 

Руска наука је поново у узлету. Као сведочанство може да послужи престанак такозваног одлива мозгова, који се раније могао запазити. У Курчатовском институту већ ради двадесетак стручњака, који су се вратили из иностранства. Данас млади научници виде перспективу за своју каријеру у Русији, која учествује у највећим међународним научним пројектима.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Нова ракета је успешно тестирана, рекао је руски председник на састанку у Кремљу.


Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.

Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.


Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА