Јефтине нафте неће бити
Цене нафте на светским тржиштима су достигле максимум за последње две године. Барел нафте се продаје скоро за 95 долара. Оптимизам инвеститора је проузрокован позитивном статистиком економије САД. Они се надају и на раст производње у другим земљама, који треба да изазове повећану потражњу црног злата.
Нафта обично поскупљује пре Нове године - то је свима позната чињеница. Али аналитичари сваки пут налазе нови разлог за то (ваљда је то специфика аналитичарског ума).
Овог пута су за поскупљење црног злата „одговорни“ и природни фактори: у Европи је необично хладно и снежно. Али нису само временски услови придонели сигурности за сутрашњи дан код инвеститора. Неочекивано поскупљење нафте објашњавају и макар и малим растом америчке економије. Осим тога све више нафте користи Кина. У Пекингу су већ озбиљно забринути повећањем зависности од импорта „црног злата“. Земља може да обезбеди тек мало више од половине нафте за потребе своје економије. Док потребе расту, испумпавање нафте остаје на пређашњем нивоу.
Сви ови фактори су натерали неке аналитичаре да говоре о томе да светска економија напокон излази из кризе. У руском Фонду енергетске безбедности су сложни у оцени да таква тенденција постоји. Али говоре и о другом: нафта по опредељењу не може да буде јефтина, убеђен је генерални директор Фонда Константин Симонов:
То не значи да нафта не може да буде јефтина у неким одређеним временским размацима. Да, због игре шпекуланата цена може да пада у неким временским интервалима, да се створи илузија да наступа епоха јефтиних енергената. Али до тога не може доћи због неколико разлога. Људи је све више, они имају физички већу потребу за енергентима. Друго је да у целини људи живе боље. То опет значи да користе више енергената. Појављују се нови региони активне потражње енергената – пре свега Кина и Индија.
Још један фактор који формира цене енергената је тај да их је теже ископати. Залиха је све мање. А за тражење и разраду нових налазишта нафтне компаније морају да улажу више новца. Тако да се не треба надати на изобиље јефтине нафте. Како говори експерт, „црно злато“ ће остати скупа роба још најмање 40-50 година. И снизити цене може само једно: проналазак принципијелно нове технологије добијања електричне енергије. Истина, и садашња цена од 95 долара за барел је претерана. Оптимална цена нафте данас се креће од 70 до 80 долара, сматрају аналитичари.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
- Повезане теме
- нафта
- инвестиције
- финансије
- енергија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »