Бојкотовати референдум
Лидер "Српске листе" Андрија Мандић поручио је јуче да неће бити никаквог одустајања од рјешења која је та коалиција предложила око текста новог највишег правног акта. Он је истакао да све представљене алтернативе су заправо минимум захтјева које српски народ испоставља актуелној власти и држави Црној Гори. Лидер СЛ је упозорио на нелогичност процедуре по којој владајућа већина покушава да донесе нови устав, наводећи да није природно да се уставни текст у Скупштини изгласа простом већином. Мандић је "Дану" рекао да према важећем уставу, за његову промјену, потребна је двотрећинска већина.
- Нови устав који би био донијет на референдуму на коме нема цензуса о минималној излазности, не би обавезивао никог на поштовање тог правног акта, тако ни оне који би тог дана остали кући, али ни оне које би изашли и гласали за њега. "Српска листа" је још прије неколико мјесеци позвала црногорске грађане да у случају да у парламенту не буде постигнута двотрећинска већина, потребна за доношење новог највишег правног акта, на дан када власт закаже уставни референдум, остану кући. Сматрамо да је боље да тада одаберу неки важнији посао од изласка на бесмислени референдум који организују политичке силеџије из редова владајуће коалиције - оцјењује Мандић.
Према његовим ријечима, добро је и што друге политичке партије из црногорског опозиционог блока прихватају опцију бојкота евентуалног уставног референдума. Зато, најбоље би било да владајућа већина просто прихвати оно што опозиција предлаже, каже лидер "Српске листе".
- Могу рећи да би најбољи расплет био ако би актуелна власт прихватила све алтернативе које је опозиција дала на Нацрт новог устава, јер би тако највиши правни акт био усвојен у парламенту и то са, вјерујем, 81 подигнутом руком - нагласио је Мандић.
Медојевић:Нећемо се свађати око цркве
Стварање јединства опозиционих партија, које су иницирали лидери Покрета за промјене и Социјалистичке народне партије Небојша Медојевић и Срђан Милић, у први план истиче потребу синхронизованог наступа по питањима везаним за будући устав. Нека од тих питања, међутим, представљају крупне и суштинске разлике међу опозиционарима и они ће их, судећи по епилогу првог круга консултација, и даље самостално заступати. Свакако да у ту групу, првенствено идентитетских питања, око којих опозиција није јединствена, спада однос према цркви. Тако, рецимо, док велики број чланова и присталица ПзП-а преферира такозвану ЦПЦ, а поједини високи функционери те странке су и у њеним локалним одборима, "Српска листа", СНП, НС и ДСС недвосмислено су против те, како је карактеришу, псеудорелигијске невладине организације".
Предсједник Покрета за промјене Небојша Медојевић казао је да је јасно да постоје различита гледишта између осталог и по питању цркве, али нагласио да то неће бити разлог за унутаропозициону свађу. На питање како очекује подршку просрпских опозиционих странака док су истакнути чланови његове партије у одборима тзв. ЦПЦ, Медојевић је одговорио да је "питање религије ствар елементарних људских права и најдубље интиме и да опозиција око тога неће отварати политичку причу".
- Препознали смо разлике које постоје међу нама. Њих ће власт користити против нас у мјери у којој ми дозволимо себи луксуз да о томе водимо полемику. Сви се ми знамо годинама у Црној Гори, свјесни смо ко подржава независност а ко је против, и какви су чији ставови по питањима језика, цркве и државног идентитета. То, међутим, неће бити разлог да пружамо задовољство власти да гледа док се ми око тога свађамо - поручио је Медојевић.
Из СЛ је отворено поручено да "нико из опозиције нема право да сарађује са властима, а Мираш Дедеић је класични представник режима против кога се боримо".
- "Српској листи", српском народу и православним вјерницима у Црној Гори смета деструктивно дјеловање псеудорелигиозне организације тзв. ЦПЦ. Ову полицијску фирму директно је склепала власт у времену када је оснивала предузећа за шверц цигарета у жељи да прикрије противзаконите послове којима су се бавили челници ДПС-а. Они су, истовремено, тада пројектовали продубљивање подјела на простору приватне државе са крајњим циљем да се угрози канонски поредак, углед, част и имовина Српске православне цркве. Ми у СЛ смо сигурни да ниједан часни и убијеђени опозиционар не може имати било шта са овим квазирелигиозним продуктом државолике творевине - поручио је посланик СЛ Добрило Дедеић.
Двотрећинска већина савремена пракса
Више је него јасно да је у Црној Гори присутна диктатура и самовоља једне ничим ограничене власти, која не признаје и не поштује правне принципе и достигнута рјешења демократског свијета, оцијенио је Невен Гошовић
Члан Уставног одбора из "Српске листе" Зоран Жижић оцијенио је да би било примјерено савременој правној пракси ако би се за расписивање уставног референдума изјаснило најамање двије трећине посланика у Скупштини Црне Горе.
- Оваква одлука о простој већини одговора само актуелној власти, јер они имају тренутно већину у парламенту и могу да распишу референдум када хоће. Закон о Уставу предвидио је да Скупштина Црне Горе може донијети одлуку о расписивању референдума за доношење устава уколико за њу гласа проста већина посланика - подсјетио је Зоран Жижић.
Предсједник Демократског савеза Албанаца у Црној Гори Мехмет Бардхи слаже се да би за доношење одлуке за расписивање референдума за изјашњавање грађана за највећи правни акт требало да гласа двије трећине посланика у Скупштини.
Невен Гошовић, функционер СНП-а, подсјетио је да је Закон о поступку за доношење и проглашење новог устава Црне Горе актуелна већина крајем прошле године донијела једнострано те супротно постојећем Уставу.
- По том закону Скупштина устав, као највиши правни акт доноси већином укупног броја посланика, као и пословник о раду Скупштине. На такав начин донесен устав потврђивао би се на референдуму без цензуса. Тим законом је утврђено да се сматра да је устав потврђен на реферундуму, ако за њега гласа већина од укупно важећих гласова гласача, без обзира на број узетих гласача - додао је Гошовић.
Гошовић додаје да је више него јасно да је у Црној Гори присутна диктатура и самовоља једне ничим ограничене власти, која не признаје и не поштује правне принципе и достигнута рјешења демократског свијета.
- Сада је за те исте и "принципијелне демократе и Европљане" прихватљиво демократско рјешење, да услов за промјену основних одредаба Устава буде такав да практично никад не може бити испуњен - упозорава Гошовић.
Драган Шоћ, потпредсједник Народне странке, поручује да се НС залаже за двотрећинску већину у Скупштини, што би било еквивалентно двотрећинској већини на референдуму.
Власт ће донијети наметнути устав
Зоран Жижић је упозорио да је опозиција настојала да се донесе устав прихватљив за све и који би садржао основне демократске стандарде.
- Власт није за споразум и она ће донијети наметнути устав. Прва посљедица тога је да ће добар дио грађана устав осјетити као наметнути, а не као свој. Друга посљедица тог поступка биће да устав неће бити донесен двотрећинском већином у парламенту, него обичном већином пошто пропадне на првом гласању и потврђен на референдуму без цензуса. Такав поступак доношења устава представља омаловажавање највишег правног акта једне државе - сматра Жижић.
Неозбиљно!
Предсједник Демократског савеза Албанаца сматра да оно што је досад урадила већина у руководству Уставног одбора показује неозбиљност.
- Без обзира на то какав буде устав, ако не буде уважавао предлоге, сугестије и примједбе Албанаца у Црној Гори, онда ће он имати великих мањкавости, односно биће хендикепиран, јер није ријешио положај Албанаца у Црној Гори и оставио велико отворено питање - подсјетио је Бардхи.
Вуковић: Надам се да ће се опозиција уозбиљити
Функционер ДПС-а Миодраг Вуковић залаже се да се највиши правни акт донесе двотрећинском већином у парламенту.
- Надамо се да ће се црногорска опозиција која је напустила одбор уозбиљити и схватити грешку и кроз амандмане учинити да се дође до двотрећинске већине у Скупштини - нада се Вуковић.
- Извор
- dan.cg.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »