Интернет ће „подићи“ у космос
Корисници Рунета ускоро ће моћи да користе „космички“ интернет. Руски инжењери већ су приступили детаљној разради новог пројекта „Космонет“.
Научници не крију: услуга доступа брзом интернету - само је део задатака постављених пред „ Космонет“. Приоритет је решавање проблема од државне важности: омогућавање везе међу комуникационим сателитима, даљинско управљање убојним средствима из било које тачке земљине кугле, као и успостављање поузданих веза у тешко доступним и удаљеним регионима Русије. Од посебне је важности имати имати овакав систем везе на северном и јужном полу. Те зоне су за сателите који лете по геостационарној орбити, заправо „мртве“ зоне , а изградња предајника или развлачење оптичког кабла је економски нерентабино или једноставно технички немогуће, говори заменик руководиоца Федералне космичке агенције (Роскосмос) Виталиј Давидов:
Пројекат који данас разматрамо је логичан наставак већ постојећег система „Гласник“, али сада на вишем нивоу, бољег квалитета. За нас је веома важно имати могућност остваривања везе у сваком тренутку и са сваким нашим сателитом. Шта више, јако је важно имати могућност повезати се са нашом командом. Заправо, фигуративно говорећи, ми ћемо подићи Интернет на „орбиту“. Еквивалент овом систему у овом тренутку не постоји у космосу. Ми се надамо да ће нам поћи за руком да постанемо лидери на овом тржишту.
По речима председника акционарског друштва „Сателити Гласник“ Александра Гаљкевича, у плану је формирање групе од укупно 48 сателита, на орбити око земље, што ће омогућити покривање сигналом целе земаљске кугле (за потребе Русије је довољно 18 сателита). То ће омогућити „Космонету“ свеобухватно пружање свих услуга, за којима сада постоји потреба на светрском тржишту.
Свеобухватне услуге, које су потребне потрошачима, а чине их могућности преноса гласа, видеоконференције као и слање кратких порука. Систем који омогућава пружање оваквих услуга, сличних карактеристика, не постоји тренутно нигде у свету.
Програмери који раде на разради овог система додају да је „космонет“ систем нове генерације. Систем не зависи од надземне инфраструктуре. Веза ће се одржавати помоћу терминала и базних станица, а преко сателита. То значи да одржавање везе неће бити доведено у питање у ванредним ситуацијама попут земљотреса и других елементарних непогода, када рад надземних станица може бити угрожен или онемогућен. Помоћу „Космонета“ биће могуће надгледати транспорт опасног терета или да се комуницира са свим бродовима који плове свим светским морима.
За реализацију овог пројекта, према прелиминарним подацима, биће неопходно 20 милијарди рубаља. Процењује се такоже да ће се уложена новчана средства исплатити у року од 10 година.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
- Повезане теме
- технологија
- космос
- интернет
- телекомуникације
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »