О'Брајан за РТС: Најбезбедније је да удео руског власништва у НИС-у буде нула
... Међутим, говоримо о економским последицама споразума о стратешком партнерству, који долази дан после увођења санкција НИС-у који је стратешка компанија за Србију. Да ли партнери то раде једни другима, уводе санкције?
Ми ово не радимо Србији. Ми смо увели санкције за више од 300 руских фирми.
Санкције се односе на танкере који преносе руску нафту и на фирме које имају корист од руске глобалне трговине енергентима. Ево шта ми покушавамо да урадимо и шта хоћемо да урадимо у Србији. Дакле, нафта плаћа и финансира агресију Русије на Украјину.
Четрдесет одсто буџета Русије долази од нафте и то је готов новац којим Русија купује полупроводнике од Кине како би могла даље да производи оружје. Откако је председник Владимир Путин одлучио да изврши инвазију на Украјину, глобална тржишта нафте су сада довољно флексибилна да можемо да видимо да Русија има мање користи од глобалне продаје нафте и зато сада предузимамо ову меру.
Русија је купила НИС за веома малу своту и сада излачи више новца из Србије него што може да потроши у Украјини. Ми бисмо волели да тај ток ресурса престане, да се обустави и ми смо обећали србској влади да ћемо радити на томе да не дође до прекида снабдевања нафтом у Србији. Ако Србија буде поштовала закон у потпуности, уклониће руски капитал. Верујемо да ће Србија с временом од тога имати користи и да потрошачи неће испаштати.
Под којим условима је Вашингтону пословање НИС-а прихватљиво?
Једини услов је да нема одлива новца у Русију и ми не желимо да Русија управља овом кључном фирмом у Србији. Дакле, једини начин да ризик буде нула јесте да удео руског власништва буде нула. То је позиција с којом улазимо у овај разговор. Већ смо чинили овакве ствари када је реч о другим руским фирмама у другим земљама – у Холандији, Швајцарској, Турској.
Србија није јединствена, ми знамо како ово да урадимо тако да функционише, тако да ћемо следити пут којим ћемо на крају добити конструктивно и снажно власништво над НИС-ом које иде у корист Србије и то је крајњи исход.
Споменули сте и Русију и Кину. Да ли САД, после почетка стратешког дијалога, имају нека очекивања од Србије када су у питању њени односи са Русијом или Кином?
Ми не говоримо о конкретним односима, сви имамо своје односе са другим земљама. Кина је наш највећи трговински партнер, дакле и ми имамо односе са Кином. Јасно нам је и мислимо да ове земље не треба да поседују кључну инфраструктуру у било којој од наших партнерских земаља, јер оне користе ту инфраструктуру као полугу којом изнуђују политичке одлуке. Ми само тражимо да Србија управља НИС-ом у корист србског народа, а о томе ћемо разговарати...
Извор: РТС
- Извор
- Танјуг
- Фото: РТС/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на различите објекте на територији која је под контролом украјинских формација. Експлозије су се чуле у Кијеву, Житомирској и Сумској области. Укра
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто позвао је на заштиту безбедног функционисања гасовода Турски ток
Генерал Абдел Фатах ал-Бурхан тврди да читав континент устаје како би се одупро страној интервенцији
Остале новости из рубрике »