Трампов изасланик за Украјину позива на „максималан притисак“ на Техеран
Будући специјални изасланик председника Доналда Трампа за украјински сукоб, Кит Келог, позвао је на обнову кампање „максималног притиска“ против Ирана. Говорећи на скупу иранске опозиције у Паризу у суботу, Келог је нагласио потребу за свеобухватним мерама како би се подстакле демократске реформе у Исламској Републици.
Догађај је организовао Национални савет отпора Ирана (НЦРИ), организација са седиштем у Француској која се противи иранској влади. Келог, пензионисани генерал америчке војске, присуствовао је више НЦРИ догађаја, што аналитичари тумаче као знак везе између те групе и нове америчке администрације. Келог је више пута оптуживао Иран за пружање помоћи Русији у украјинском сукобу, што је Москва негирала.
„Ови притисци нису само кинетички, нису само војна сила, већ морају бити и економски и дипломатски“, изјавио је Келог, додајући да акције за „промену Ирана на боље“ треба предузети без одлагања.
„Морамо искористити слабост коју сада видимо. Нада постоји, а акција мора да је прати“, додао је, очигледно мислећи на растуће тензије на Блиском истоку између Ирана и Израела.
Техеран се још увек није огласио поводом Келогових изјава, али је иранско Министарство спољних послова издало саопштење у којем осуђује Француску због пружања домаћинства скупа НЦРИ-а, који Иран сматра терористичком организацијом.
„Пружање домаћинства терористичке групе од стране Француске је јасан пример подршке тероризму и кршење међународних правних обавеза француске владе у борби против тероризма“, наводи се у саопштењу министарства на мрежи X у суботу. Министарство је такође осудило „попустљив и селективан приступ Француске према тероризму“.
Кампања „максималног притиска“ односи се на стратегију из Трамповог првог мандата, која је подразумевала строге економске санкције против Ирана због његових активности обогаћивања уранијума, које су на Западу дуго виђене као покушај развоја нуклеарног арсенала. Санкције су уведене након што су САД једнострано напустиле нуклеарни споразум из 2015. године, познат као Заједнички свеобухватни план акције (ЈЦПОА). Споразум је ограничавао ирански нуклеарни програм у замену за укидање санкција, али га је Трамп напустио 2018. године, тврдећи да је споразум недовољан за спречавање иранских амбиција.
Након повлачења САД, Иран је проширио свој програм обогаћивања уранијума. Прошлог месеца, директор Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Рафаел Гроси известио је да је Иран „драматично“ повећао обогаћивање уранијума до чистоће од 60%, назвавши ово „веома забрињавајућим“. Покушаји обнове ЈЦПОА до сада су пропали.
Иран је доследно негирао да тежи развоју нуклеарног оружја, тврдећи да су његове нуклеарне активности у мирнодопске сврхе. Исламска Република је више пута критиковала америчке санкције, називајући их незаконитим и неоправданим. Почетком овог месеца, ирански министар спољних послова Абас Арагчи изјавио је да је Иран отворен за нуклеарне преговоре, али је инсистирао да се разговори морају водити „с поштовањем“.
„Што више намећу санкције и притисак на Иран, то ће Иран више показивати отпор“, изјавио је Арагчи у интервјуу за агенцију Тасним прошле недеље.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Getty Images/Drew Angerer/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на различите објекте на територији која је под контролом украјинских формација. Експлозије су се чуле у Кијеву, Житомирској и Сумској области. Укра
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто позвао је на заштиту безбедног функционисања гасовода Турски ток
Генерал Абдел Фатах ал-Бурхан тврди да читав континент устаје како би се одупро страној интервенцији
Остале новости из рубрике »