„Заједно смо се борили против фашизма“
„Заједно смо се борили против фашизма“- назив је споменика, откривеног у Парку Победе у Москви. Посвећен је помену на све војнике Великог отаџбинског рата- представнике свих република и националности Совјетског Савеза.
Идеја да се овакав споменик подигне, родила се пре годину дана, после немилог догађаја у грузинском граду Кутаиси- када је варварски уништен Мемориал парк Славе, саграћен 80-тих година прошлог века по пројекту чувеног познатог скулптора Мераба Бердзенишвили. Мемориал је представљао скулптуру коњаника и споменик висок 40 метара на 2 основе. Седам звона је представљало 7 хиљада житеља града Кутаиси, који се нису вратили из рата. Укупно из Грузије, на фронт је било позвано 700 000 људи, од њих 300 хиљада je изгубило своје животе у борби против нациста. 137 грузинаца су постали хероји Совјетског Савеза. Према тадашњем броју становника Грузије и односу према осталом броју становника СССР-а , то је био највећи број.
Прошле године, повод предлога изградње нове зграде парламента Грузије, споменик је био срушен – без обзира на бројне протесте опозиције и уметничке интелигенције. У време рушења споменика, погинуле су једна жена и њена осмогодишња кћерка. После ових драмтаичних догађаја у Кутаисију, премијер Владимир Путин, предложио је поновно подизање споменика. Он је оценио да је рушење споменика био покушај брисања из сећања народа бившег Совјетског Савеза, њиховое опште заједничке херојске прошлости. Путина су подржали представници грузијске дијаспоре у Русији и грузински опозиционари.
Иступајући на отварању споменика, коме су присуствовали и лидери грузинске опозиције Нино Бурџанадзе и Зураб Ногаидели, премијер Русије Владимир Путин је рекао, да руско- грузинско пријатељство представља безусловну вредност и нико није довољно јак да посвађа два братска народа.
Овај недопустиви догађај државног вандализма, изазвао је оштре реакције и негодовање у свету, и пре свега, у самој Грузији, управо зато што народ не може да бити са онима који руше сећање на сопствене хероје, са онима који их одвраћају од сопствене историје , од вековне традиције пријатељства и узајамне подршке- рекао је премијер Русије.
Владимир Путин је подвукао, да будућност представљају добросуседски,равноправни, искрено партнерски односи Русије и Грузије. И да у Москви искрено стреме тим циљевима.
Дела тадашњих власти у Тбилисију, попут уништавања споменика историје, немају оправдања- каже потпредседник „Фонда уједињења грузинског и руског народа“- Тенгиз Бегишвили.
У време другог светског рата, ми совјетски људи, нисмо рат називали само светским, већ отаџбинским. Тада се нисмо делили на грузине, русе, јермене или украјинце, белорусе. Све као једна породица борили смо се против фашизма. А Сакашвили је пожелео да промени и изнова напише историју. Нико нема право на то. А грузински народ никада неће заборавити оне који су пали у боју.
Мемориални парк- успомена је не само на војнике из Грузије, већ и на све остале представнике народа бившег Совјетског Савеза, који су погинули у том рату.
У центру споменика налази се композиција посвећена је великој Победи над Рајхстагом. Под истом заставом су војници рус Михаил Јегоров и грузин Мелитон Кантарија. Иза њих- војници, који бацају фашистичке заставе, трофеје испред маузолеја на Црвеном тргу и војници који се радују победи.
Откривање споменика је пало на рођендан Михаила Сакашвилија. Како је нама познато, историја не познаје случајности.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »