„Имамо ли данас средства и алате да преокренемо ситуацију и променимо ток догађаја? Не, немамо“, изјавио је Кулеба у интервјуу објављеном у петак. „Ако се овако настави, изгубићемо рат“, додао је он.
Кулебине изјаве уследиле су након што су САД и Француска дозволиле Украјини да користи далекометне пројектиле за нападе на територију Русије признату међународним правом. Иако је овај потез изузетно ескалаторски, председник Владимир Путин је изјавио да то „не може утицати на ток борбених операција“ и да ће сви војни циљеви Москве бити остварени.
Кулеба је напустио функцију шефа дипломатије Кијева у септембру, у оквиру велике чистке високих званичника коју је покренуо украјински лидер Владимир Зеленски. Пре оставке, Кулеба је више пута инсистирао да је победа на бојном пољу могућа за Украјину, под условом да западни савезници обезбеде довољне количине тешког наоружања.
Његови захтеви за оружјем и финансијском помоћи често су били оштри, као у случају када је немачкој министарки спољних послова Аналени Бербок рекао да испоручи далекометне крстареће пројектиле, јер је то „само питање времена“ када ће она „ионако то учинити“.
„Ми Украјинци имамо срећу што је Џо Бајден био председник САД 2022. године, јер да је то био неко други, ствари би по нас ишле много горе“, изјавио је Кулеба за Фајненшел тајмс. Ипак, он је критиковао Бајдена што је споро испоручивао одређене системе наоружања, наводећи да га „логика Хладног рата“ чини превише уплашеним од провоцирања нуклеарног рата с Русијом.
Под Бајденовом администрацијом, САД су Украјини доделиле 131,36 милијарди долара, према подацима које је раније овог месеца објавио Пентагон. Од тог износа, нешто мање од 90 милијарди је стварно пребачено, према подацима немачког Института за светску економију у Килу, који прати војну, економску и хуманитарну помоћ Кијеву.
Са мање од два месеца до ступања на дужност новоизабраног председника Доналда Трампа, Бајден је наводно затражио од Конгреса одобрење додатних 24 милијарде долара за трошкове везане за Украјину, што је Политико описао као „тешко оствариво“.
Чак и ако ова милијардска транша буде одобрена, Украјина се суочава са добро документованим недостатком људства. Кијев је изгубио до пола милиона војника од 2022. године, преноси Економист, што је број који се приближава званичним подацима Министарства одбране Русије.
Како дезертерство наводно расте, а украјински регрутери прибегавају све бруталнијим методама попут присилне мобилизације, Бела кућа је позвала Кијев да започне регрутацију тинејџера како би испунила циљеве мобилизације, преноси Асошиејтед прес.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.