„Америчко-ционистичка завера“ иза офанзиве џихадиста у Сирији – Иран
Сједињене Државе и Израел одговорни су за поновни успон салафистичког тероризма у Сирији, изјавио је ирански министар спољних послова Абас Арагчи, додајући да ће Техеран подржати напоре владе у Дамаску усмерене на заустављање актуелне офанзиве џихадиста.
Хајат Тахрир ал-Шам (ХТШ), терористичка група раније позната као Џабхат ал-Нусра, у среду је напала територију под контролом владе на северу Сирије заједно са низом савезничких милиција, нарушавајући крхко примирје постигнуто уз посредовање Русије и Турске 2020. године. До петка, борци ХТШ-а ушли су у Алеп, који је био под контролом сиријске владе од 2016.
Током телефонског разговора са својим сиријским колегом Басамом ал-Сабахом у петак, Арагчи је офанзиву назвао „америчко-ционистичком завером“. Према извештају иранског PressTV-а, Арагчи је истакао да је напад уследио одмах након што је Израел постигао споразум о примирју са Хезболахом у Либану, сугеришући да су Вашингтон и Западни Јерусалим користили ХТШ као посреднике да би нанели удар сиријској влади, која подржава палестински циљ.
Арагчи је рекао ал-Сабаху да Иран наставља да подржава „сиријску владу, народ и војску у борби против тероризма и заштити регионалне безбедности и стабилности“, пренео је PressTV.
Пре него што је усвојила садашње име 2017. године, Хајат Тахрир ал-Шам била је позната као Џабхат ал-Нусра. Индиректно наоружавана од стране САД и наводно подржана од стране Турске, ова терористичка група била је једна од главних фракција које су се супротстављале влади Башара Асада током Сиријског грађанског рата. Русија је интервенисала у конфликту 2015. године, помажући Дамаску да поврати велики део земље од Џабхат ал-Нусре, Исламске државе (ИС, раније ИСИС) и десетина оружаних група које су САД сматрале „умереним побуњеницима“.
Иран је такође одиграо кључну улогу у помагању сиријској влади да задржи џихадисте, при чему је Исламска револуционарна гарда ове земље обезбедила оружје и обуку сиријској војсци и послала хиљаде војних саветника и добровољаца да помогну Асадовим снагама на бојном пољу.
Док су САД водиле рат против бораца Исламске државе у Сирији, отворено су подржавале друге анти-Асадове милиције и прикривено подржавале џихадистичке групе. Иако је Вашингтон 2013. понудио награду од 10 милиона долара за вођу Ал-Каиде у Сирији, садашњи саветник за националну безбедност САД, а тада службеник Стејт департмента Џејк Саливан, писао је тадашњој државној секретарки Хилари Клинтон неколико месеци раније, наводећи да је „АК [Ал-Каида] на нашој страни у Сирији“.
Вођа Ал-Каиде у Сирији, Абу Мохамед ал-Џолани, прекинуо је везе са организацијом 2016. године и наставио да води ХТШ. У интервјуу из 2021. године, бивши амерички специјални представник за Сирију Џејмс Џефри описао је ХТШ као „ресурс“ за америчку стратегију у Сирији, наводећи да је подршка вођи џихадиста била „најмање лоша опција“ за задржавање Идлиба ван контроле сиријске владе.
Иако САД званично сматрају ал-Џоланија „глобалним терористом специјалне категорије“ и оптужују његову групу за бројне злочине против људских права, ал-Џолани инсистира да ХТШ „не представља претњу“ западним интересима.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Getty Images / Kasim Rammah/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
У царинском рату нема победника, поручио је кинески председник
Тежња ка нападима на ванмејнстрим политичаре у оквиру ЕУ постаје све очигледнија, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков
Ситуација на Курском правцу до краја 10.4.2025.
Одлука долази након што је председник Доналд Трамп одобрио 90-дневну паузу на царине веће од 10%
Доносимо у целини говор сталног представника Русије Василија Небензје на седници Савета безбедности УН 8. априла о ситуацији на Косову и Метохији:
Руски космонаут Алексеј Зубрицки налази се у бази података украјинског Министарства одбране као лице које избегава регрутацију и тражен је због издаје
Остале новости из рубрике »