Русија-Индија: сарадња са акцентом на иновације
Високе технологије су у центру пажње сарадње Москве и Њу Делхија. „То је корисно за модернизацију и руске и индијске економије“ – изјавио је председник Русије Дмитриј Медведев на конференцији за новинаре у Њу Делхију.
За последњих десет година робна размена између Русије и Индије се повећала шест пута. И не ради се о сировинама. Русија је један од највећих извозника енергената, али није само у томе јака, рекао је председник Русије Дмитриј Медведев:
У робној размени са нашим индијским пријатељима више од 50% заузимају машинско-технички производи, који су по својој природи увек иновациони, који се увек развијају, иначе их једноставно неће куповати. То је веома важно јер наша сарадња је већ сада иновационог карактера. Управо је потписан комплексни програм сарадње у области науке, технике и иновација за период до 2020. године. Потписан је солидан пакет докумената, који обухвата руско-индијску сарадњу у области високих технологија. То је и сателитска навигација, биотехнологија, и фармакологија.
Као пример високотехнолошке сарадње две земље наведена је атомска енергетика. За индијско енергетско тржиште сада се води права борба. Недавно су потписали уговоре са Индијцима за изградњу атомских централа САД и Француска, који сада припремају своје пројекте. Али у то време руски стручњаци завршавају изградњу два прва реактора у Куданкуламу на југу Индије. Осим тога, Русија је добила још једно градилиште код Калкуте. Убрзо ће бити одређено и треће место за атомску електричну централу. Руски стручњаци ће укупно подићи у Индији 18 реактора, рекао је генерални директор државне корпорације „Росатом“ Сергеј Киријенко, нагласивши да се на томе не завршава сарадња Русије и Индије у атомској грани:
Данас смо потписали меморандум о ширењу научно-техничке сарадње. Ради се о следећој генерацији реактора на брзе неутроне. Русија и Индија имају озбиљан рад у тој сфери.
У целини Москва и Њу Делхи су усагласили комплексни програм сарадње у науци и техници до 2020 године. Партнери ће на пример заједно радити на стварању индијске верзије ловца пете генерације и војно-транспортних авиона. Ради се на питању заједничког коришћења система Глонасс. Индија ће бити прва страна земља која ће се прикључити том систему и учествовати у производњи апарата који ће примати сателитски сигнал. Данас су потписани и споразуми у фармакологији и у области компјутерске технологије. У овим гранама Индија је један од светских лидера. То искуство ће бити веома корисно за Русију, рекао је председник Фонда „Сколково“ Виктор Вексељберг:
Данас смо потписали споразум са ТАТА-Груп, једним од највећих удружења индустријских компанија које покрива широку сферу делатности. Пре свега у оним областима о којима су говорили на врху. То су биотехнологије, фармакологија, компјутерски системи. Договорили смо се да ће компаније које улазе у ТАТА-Груп доћи у Русију у оквиру пројекта „Сколково“.
О иновационом граду који се подиже у близини Москве највероватније ће се говорити на сусрету Медведева и студената техничког универзитета у Мумбају, у који ће руски председник долетети сутра.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »