РТ: Америчка морнарица се извињава због злочина на Аљасци
Америчка морнарица упутила је формално извињење народу Тлингит са југа Аљаске због уништења села Ангун пре 142 године.
Амерички ратни бродови бомбардовали су село 26. октобра 1882. године као казну за „побуну” против компаније за лов на китове. Искрцане јединице су затим запалиле колибе, чамце и залихе хране, оставивши мештане без ичега уочи зиме.
„Морнарица препознаје бол и патњу нанесене народу Тлингит и признајемо да су ови погрешни поступци резултирали губитком живота, ресурса, културе и створили међугенерацијску трауму у овим клановима”, изјавио је у недељу на церемонији у Ангуну, на годишњицу злочина, контраадмирал Марк Сукато, начелник Северозападне команде Америчке морнарице.
„Морнарица веома озбиљно схвата значај ове акције и зна да је извињење одавно закаснело”, додао је Сукато.
Ангун је на крају обновљен, а Тлингитима је 1973. године исплаћено 90.000 долара као одштета од стране америчке владе. Сваке године, међутим, заједница би започињала церемонију сећања три пута постављајући питање да ли је неко из Америчке морнарице дошао да се извини, преноси АП.
„Можете замислити генерације људи који су умрли од 1882. године, који су се питали шта се догодило, зашто се догодило и желели извињење на неки начин, јер у нашим мислима нисмо учинили ништа лоше”, изјавио је за АП Данијел Џонсон Млађи, племенски старешина из Ангуна.
Према верзији Морнарице, шаман Тлингита по имену Тит Клане је погинуо када је експлодирао харпун на китоловачком броду на коме је радио. Чланови племена су натерали брод да се усидри, узели таоце и захтевали 200 ћебади као надокнаду. Компанија за лов на китове је одбила и затражила помоћ војске, наводећи „побуну Тлингита”. Тлингити тврде да нису узели таоце нити тражили ћебад од китоловаца.
Командант Едгар Ц. Мериман је стигао у Ангун 25. октобра и захтевао од Тлингита 400 ћебади као казну за непослушност. Када је племе понудило само 81, он је наредио напад.
„Оставили су нас бескућнике на плажи”, рекао је Тит Кланеов нећак, Били Џонс, у интервјуу снимљеном 1950-их и објављеном 1982. године. Имао је 13 година када је село уништено.
Шесторо деце је било међу погинулима, а „неизвесно је колико је старијих и беба умрло те зиме од хладноће, изложености и глади”, рекао је Џонсон за АП.
Росита Ворл, председница Института за баштину Силаске у Џуну, изјавила је да су неки од старијих Тлингита „ушли у шуму” да умру те зиме, како би млађи чланови племена имали више хране.
Прошлог месеца, Морнарица се извинила због уништења оближњег села Кејк 1869. године. Америчка војска такође планира да се извини због бомбардовања града Рангела исте године, али још увек није одређен датум.
Америчка војска је применила силу да покори домородачко становништво Аљаске након куповине територије од Русије 1867. године за суму од 7,2 милиона долара (око 153,3 милијарде долара данас). Набавка је била критикована све до 1896. године, када је у Клондајку откривено злато.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti
- Извор
- Танјуг
- © YouTube / Sealaska Heritage Institute / screenshot/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »