Објављен Трампов нови план за Украјину
Доналд Трамп ће препустити спровођење било ког мировног споразума између Русије и Украјине европским силама, изјавио је један од саветника бившег председника САД за „Фајненшал тајмс“. Овај план је један од неколико које су изнели Трампови саветници и савезници, а сви укључују то да САД одбију да се баве последицама конфликта.
Трамп је обећао да ће брзо окончати текући сукоб ако буде изабран за председника у новембру. Међутим, понудио је мало детаља о томе како ће то постићи, осим што је најавио притисак на Владимира Путина и Владимира Зеленског да уђу у мировне преговоре уз помоћ америчке војне помоћи Кијеву као полуге.
У одсуству конкретног мировног плана, неколико Трампових садашњих и бивших саветника изнели су своје идеје о томе како верују да би бивши председник могао постићи овај циљ.
Један неименовани „дугогодишњи Трампов саветник“ изјавио је у понедељак за „Фајненшал тајмс“ да би републикански кандидат могао решити сукоб „преобликовањем неуспелих Минских споразума из 2014. и 2015. године,“ по којима се Кијев обавезао да обезбеди извесну аутономију већинским рускојезичким регионима Доњецка и Луганска.
Овога пута, изјавио је саветник, договор би спроводили мировњаци из ЕУ. „Постоје две ствари на којима ће Америка инсистирати“, изјавио је. „Нећемо имати ниједног мушкарца или жену у механизму спровођења. Нећемо то плаћати. Европа ће то платити“.
Обнављање Минских споразума вероватно би донело неколико значајних изазова. Након што су више европских лидера признали да никада нису намеравали да поштују споразуме из 2014. и 2015. године, Москва не верује да ЕУ може играти улогу поузданог посредника, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров раније овог месеца.
Поред тога, Доњецк и Луганск – заједно са Херсоном и Запорожјем – од тада су постали део Руске Федерације, и сваки мировни споразум мора узети у обзир ову „територијалну реалност“, саопштио је Кремљ.
Фред Флајц, бивши аналитичар ЦИА који је радио у Трамповој Белој кући, изјавио је за британски лист да би САД могле „замрзнути сукоб“ дуж тренутне линије фронта, и преговарати о трајном споразуму са Русијом касније. Украјина не би одустала од својих територијалних захтева у међувремену, изјавио је Флајц, објашњавајући да овај план рачуна на одлагање коначног споразума све док „Путин не напусти сцену.“
Међутим, Флајц је признао да не говори у име Трампа и да не зна какви су спољнополитички планови бившег председника.
Најдетаљнији предлог изнео је Трампов кандидат за потпредседника, сенатор из Охаја Џеј Ди Ванс. Говорећи прошлог месеца у подкасту са бившим морнаричким специјалцем Шоном Рајаном, Ванс је изјавио да би тренутна линија фронта могла бити демилитаризована и утврђена, како би се осигурало да „Русија не изврши поновну инвазију.“ Заузврат, „Русија би добила гаранцију о неутралности Украјине,“ док би Немачка и друге земље ЕУ сносиле трошкове за обнову Украјине. Тренутна америчка политика „бацања новца на овај проблем, [и] надања да ће Украјинци успети да остваре војну победу“ је „глупа,“ изјавио је Ванс Рајану.
Извор: FT (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Getty Images / Anna Moneymaker/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »