Рафинерија и Петрохемија отварају врата младима на почетку каријере
Према потребама бизниса, у овој сезони програма стручне праксе учествује 27 практиканата, од којих ће 16 практиканата знање стицати у Рафинерији нафте у Панчеву, њих четворо биће део Лабораторије Downstream која се налази у Рафинерији, а послује у оквиру Научно-технолошког центра НИС-а (НТЦ), а седам полазника обучаваће се у ХИП Петрохемији.
Овај програм праксе осмишљен је као подршка младима на почетку каријере, како би одмах након завршене средње школе добили први радни ангажман. Циљ програма је и подршка заједници, као и подршка одрживом пословању компаније кроз дугорочно планирање стручног кадра. Током трајања праксе сваки полазник има свог ментора, чији је задатак да помогне младим колегама у прилагођавању, да им пренесе знање и буде подршка током учења. Полазници ће имати прилику и да прођу кроз различите обуке, којима ће додатно унапредити своје пословне вештине. Програм је плаћен и траје шест месеци, након чега практиканти имају прилику да се запосле у компанији уколико за то постоји обострани интерес. У прве две сезоне програма учествовало је 45 практиканта, од којих је 25 наставило своју каријеру у НИС-у.
Практиканте су у Рафинерији нафте у Панчеву дочекале будуће колеге и ментори.
„Пракса је започела пре три године и могу рећи да је проценат запослења након праксе, чак и током праксе доста висок. Ми улажемо наде у вас и ту смо за вас да заједно прођемо наредних шест месеци. Охрабрујем вас и позивам да будете радознали и да се обратите вашим менторима за сва питања која имате. Ту су и ваше колеге које су данас дошле да заједно прођете праксу, а и колеге које ћете упознати на терену. Оно што је такође важно је да је пракса до сада реализована само у Рафинерији, а сада се проширила и на ХИП Петрохемију, од када је постала део НИС-а“, навела је Олгица Ристић, HR бизнис партнер Блока Прерада у НИС-у.
Драган Фабијан, управник Постојења за атмосферску дестилацију, висбрејкинг и битумен у Рафинерији, рекао је овом приликом да у будућим колегама види велику шансу: „Хтео бих да вам кажем да користите ваше ресурсе – младост, знање, вештине. Ми ћемо да вам будемо увек на услузи, ово је велика прилика за вас.“
Још један од ментора у Рафинерији, Никола Кљајић, управник Постројења за производњу и дистрибуцију вода Панчево, посаветовао је полазнике да се труде да време које проведу на пракси буде искоришћено на најбољи могући начин, јер компанија има реалне потребе за запошљавањем нових, младих људи.
Борис Николић, један од практиканата, завршио је Електротехничку школу, смер IT, а на пракси ће бити у Петрохемији.
„Од праксе очекујем да упознам нове људе, да се упознам са послом, да напредујем, да стекнем искуство, а највише бих волео да останем у компанији“, каже Борис.
Јелена Живковић долази из Техничке школе „23. мај“, а на пракси ће бити у Лабораторији Downstream: „Волела бих да се запослим, али ако до тога не дође, мислила сам да наставим школовање. Овде ћу стећи искуство па ћу видети да ли ме баш то занима и да ли треба да идем у том смеру.“
Бивше ученике су овом приликом поздравили и директори Машинске школе „Панчево“ и Техничке школе „23. мај“, Ненад Дојчиновић и Марија Петковић, који су истакли успешну дугогодишњу сарадњу са НИС-ом, a полазницима пожелели напредак кроз рад и учење.
Практиканти су затим имали прилику да обиђу делове Рафинерије и Лабораторију Downstream која се, између осталог, бави и узорковањем и лабораторијским испитивањима нафте и нафтних деривата.
- Извор
- Танјуг
- Фото: НИС/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »