Потписан споразум о сарадњи у области здравства
Они су рекли да ће тај документ обезбиједити директну комуникацију институција, размјену стручњака и достизање нивоа здравља грађана двије земље неопходан за будуће чланство у ЕУ.
"На основу Споразума биће остварена директна комуникација институција, медицинских факултета и факултета осталих здравствених грана, размјена стручњака с циљем лијечења и консултација. Дефинисано је и ажурније праћење имплементације Споразума о социјалном осигурању, потписаног 2006. године", рекао је Радуновић након потписивања документа.
Он је објаснио да ће бити формирано заједничко тијело које ће се једном годишње састајати у Црној Гори и Србији, с циљем имплементације Споразума.
Радуновић је увјерен да ће добра сарадња бити настављена, додајући да на путу европских интеграција има простора за размјену искустава и сарадњу здравствених институција двије земље.
Радуновић је саопштио да се број пацијената који из Црне Горе одлазе на лијечење у Србију смањује за шест до седам одсто, наводећи да они тамо имају врхунски третман, као и грађани Србије.
"Из Црне Горе је у Србију 2008. године упућено 6 525 људи на лијечење, прошле 6 093, а ове године 5 826 особа. Уплаћено је по том основу 2008. око седам милиона евра, а ове око шест милиона", навео је Радуновић.
Одговарајући на питање да ли црногорски здравствени систем располаже неким ресурсом који би био интересантан Србији, србски министар Томица Милосављевић је рекао да увијек има могућности за будуће заједничко улагање, али да то морају да испуњавају и саме здравствене установе.
Он је навео и да неки болесник из Србије нема разлога да дође на лијечење у Црну Гору у овом тренутку јер су капацитети Србије довољни да испуне очекивања грађана.
Милосављевић је указао и на значај Споразума о социјалном осигурању који подразумијева да се практично ријеше сви проблеми који могу да настану кад се грађанин Србије нађе у Црној Гори или обрнуто.
"До сада нисмо имали неки посебан проблем, што не значи да не може да буде боље, и да ће се реформисањем здравственог осигурања све више потврђивати да смо браћа али да нам `кесе нису сестре`", рекао је он.
Милосављевић је подсјетио да Србија има посебне везе са Републиком Србском, а развија и даље добре односе са бившим југословенским републикама у смислу да повремено њихови грађани користе здравствене услуге у Србији.
"Имајући у виду епидемију масовних незаразних болести, кардиоваскуларних и малигних, огроман је терет, јер покушавамо да одговоримо потребма на основу медицинских критеријума",рекао је он.
Милосављевић је додао да Споразум није било тешко дефинисати јер је сарадња између здравствених система Црне Горе и Србије двосмјерна.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »