Зелена агенда за одрживију будућност
Значај одрживог развоја, одговоран однос према природним ресурсима и животној средини и рационализација потрошње енергије били су тема панел дискусије „Зелена енергетика – за одрживију будућност“ коју је организовала компанија „Новости“ у Ботаничкој башти у Београду.
На панелу су учествовали Сара Павков, државна секретарка у Министарству заштите животне средине, Милан Мацура, в.д. директора Управе за финансирање и подстицање енергетске ефикасности Министарства рударства и енергетике и Иван Дмитриев, директор Функције за HSE у НИС-у, организационог дела у компанији задуженог за безбедност и здравље на раду и заштиту животне средине.
Сара Павков је рекла да је 2021. године усвојен Закон о климатским променама у Србији, као и да су дефинисане конкретне мере које ће довести до смањења емисије загађујућих материја, као и ефекта стаклене баште.
„Реч је о процесу који ће довести до што веће употребе, али и диверзификације енергената кроз примену обновљивих извора енергије, уз потребу да се заштити животна средина у свим правним оквирима и оним што је дефинисано постојећим регулативама“, истакла је Павков, додајући да министарство кроз више сегмената подстиче приватни сектор на употребу обновљивих извора енергије, као и да је потребно да се пронађе компромис између заштите животне средине и развоја.
Милан Мацура је информисао присутне о корацима које Влада Србије и ресорно министарство предузимају у циљу унапређења енергетске ефикасности и увођења што већег број обновљивих извора енергије:
„Данас је на седници Владе Србије усвојен Интегрисани национални енергетски и климатски план чији је циљ побољшање и повећање обновљивих извора енергије и енергетска ефикасност. Како бисмо имали одрживу енергију, морамо да гледамо како производимо и топлотну енергију. Министарство је претходних година покренуло пројекат увођења биомасе у топлотне системе и даљинске системе грејања. Пустили смо у рад у фебруару топлану у Мајданпеку, а поред ње три нове топлане у Новом Пазару, Малом Зворнику и Прибоју. Настављамо другу фазу биомасе где очекујемо да ће нових шест топлана добити потпуно чист извор енергије“, рекао је Мацура.
Дмитриев је истакао да НИС није само нафтна, већ и енергетска компанија и да је екологија саставни део стратегије НИС-а.
„Значајно смо ојачали енергетски сегмент у компанији и наставићемо да улажемо у тај део бизниса. Циљ је да до 2030. године више од 50 одсто потрошње у НИС-у буде из обновљивих извора енергије. Истовремено, размишљамо и у правцу на који начин да унапредимо заштиту околине и окружење у којем НИС развија своје пословање, а ове године, у оквиру нашег програма „Заједници заједно“ издвојили смо 144,5 милиона динара на пројекте који ће омогућити поставку соларних панела на јавним објектима у локалним заједницама у којима послујемо“, истакао је Дмитриев, додајући да је НИС поставио соларне панеле на 45 бензинских станица, а недавно и у фабрици воде „Јазак“.
На скупу је било речи о могућностима повећања удела производње електричне енергије из обновљивих извора енергије (ОИЕ) и значају реализације пројеката ОИЕ ради постизања карбонске неутралности и унапређења заштите животне средине. Панелисти су говорили о томе на који начин компаније могу да допринесу изналажењу најбољих решења у процесу спровођења енергетске транзиције, а осим примера добре праксе, било је речи и о унапређењу законске регулативе, стратегији и плановима државе у овој области, као и о потреби едукације нових кадрова који ће својим знањем и новим вештинама допринети унапређењу сектора обновљивих извора.
Kомпанија НИС је од 2009. у еколошке пројекте и бизнис иницијативе које су дале значајне ефекте на унапређење еколошке слике у Србији уложила више од 900 милиона евра, од чега је у искључиво „еколошке“ иницијативе инвестирано више од 130 милиона евра. НИС остаје доследан „зеленом“ правцу у пословању, а овакав приступ подразумева већа улагања у производњу електричне енергије из природних ресурса, како унутар компаније, тако и у партнерским градовима и општинама. Са тим циљем у оквиру програма друштвене одговорности „Заједници заједно“, НИС је недавно објавио конкурс у вредности од 144,5 милиона динара, намењених за финансирање пројекaтa постављања соларних панела за производњу сопствене електричне енергије, у којем до 13. септембра могу да учествују установе од јавног значаја у 13 локалних самоуправа. Услови и пропозиције конкурса објављени су на сајту компаније НИС, на линку https://www.nis.rs/zajednici-zajedno/.
- Извор
- Танјуг
- Фото: НИС/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »