Новине прелазе на интернет
Традиционална средства масовне информације – радио, телевизија, новине – губе своје позиције у Русији. Према подацима националног Удружења интернет-издавача већ сада 15 централних руских новина имају више читалаца на интернету, него читалаца штампаног издања.
Према статистици, скоро сваки трећи становник Русије активни је корисник светске мреже. 45 милиона људи користи интернет бар једном месечно, 28 милиона – свакодневно. То су већином млади људи, али и људи средњег и старијег узраста претражују вести по интернету.
„Интернет је одлично средство за дистрибуцију информације – брзо, оперативно, што не могу о себи да кажу традиционални медији – говори потпредседник руског МедијаСојуза, новинар Јелена Зелинскаја. – Ипак не треба тврдити да ће у будућности бити само интернет“.
Ништа никада никога неће потиснути. Сетите се, када су измислили телевизију, говорили су да неће бити биоскопа. Напротив, једно друго допуњује, потенцијалној публици се даје да изабере.
А професионални новинари ће морати да се навикавају на друге услове. Јер репортер може да постане било ко: само да има мобилни телефон у руци. Пренети сензационалну фотографију са места дешавања преко интернета – питање је неколико минута. Чак и централне телевизије и радио-станице користе услуге такозваних „дописника из народа“. Да и не говоримо о многобројним интернет ресурсима и блоговима. Постоје примери када су социјалне мреже прерастале у права издања и часописе.
Друга је ствар што „народно“ новинарство руши оквире професионалног новинарства, говори представник Руског Удружења интернет-издавача Владимир Харитонов:
Да, масовност у било којој сфери смањује професионални ниво. Али затим почиње конкуренција. На финиш увек долазе највећи професионалци, ако се, наравно, тражи професионализам. Или долазе „најжући“, ако се тражи жута штампа. Односно, долазе они, који дају то што корисници траже.
Оштра борба штампаних и интернет издања се може пратити преко рекламе. Још 2000 године реклама у штампаном издању је заузимала 41% простора, више него у другим медијима. Зато је 2007 године проценат пао до 25%, и према прогнози до 2012 године ће бити мањи од 20%. Реклама на интернету је исплатљивија – публика расте као квасац. Тако да многе популарне новине размишљају над стварањем сопствених радио- и тв-канала у светској мрежи.
- Извор
- Голос России, фото: © SXC.hu/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »