BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Немачка се противи Украјинској „зони забране летења“

Немачка се противи Украјинској „зони забране летења“
22.05.2024. год.
Канцелар Олаф Шолц упозорио је да би такав потез довео НАТО у директан сукоб са Русијом


Предлози за успостављање зоне забрањених летова изнад Украјине су „опасни разговори ратних хушкача“, изјавио је током викенда немачки канцелар Олаф Шолц, упозоравајући на било какве ескалацијске акције.


Његови коментари су уследили након што је бивши генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен заједно са украјинском владом представио документ од десет страница, који је предложио да се Кијев веже за своје НАТО партнере постављањем штита противваздушне одбране дуж западне границе земље.

Циљ таквог потеза би био да се „заштити НАТО од руских ракетних и беспилотних удара, али и украјинских цивила и војне инфраструктуре у добро дефинисаној зони одговорности унутар западне Украјине“. Ово би заузврат омогућило Кијеву да премести системе противваздушне одбране на линију фронта на истоку како би заштитио кључне градове као што су Харков и Дњепар, наводи се у документу.

Током предизборног говора за своју странку СПД на предстојећим изборима за Европски парламент, Шолц је ту идеју означио као опасан говор ратних хушкача и изразио фрустрацију према свима који још размишљају о успостављању „зоне забране летова“ изнад Украјине.

Шолц је инсистирао на томе да, иако је важно да се настави са подршком Кијеву, ни Немачка, ни Европа ни НАТО не би требало да постану стране у рату, и да не треба од њих тражити да то учине јер би такав развој догађаја могао да изазове „непредвидиву реакцију” руског председника Владимира Путина. 

Прошле недеље су немачке опозиционе странке такође подржале обарање руских пројектила и дронова изнад Украјине користећи одбрамбене системе базиране у Пољској и Румунији. Шолцова влада је одбацила предлог.

Портпарол Штефен Хебестрајт је нагласио да се Берлин противи свакој иницијативи која има за циљ успостављање зоне забране летова над било којим делом Украјине који би био под контролом снага НАТО-а, изјавивши да би такав потез „прешао границу у директно учешће“.

У међувремену, Русија је више пута упозоравала да би употреба било каквог НАТО наоружања у Украјини, као што су амерички борбени авиони Ф-16, дала Москви право да гађа системе одакле год да делују, укључујући аеродроме у земљама НАТО-а.


Извор: РТ (Ф)


  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: Getty Images / Uli Deck; picture alliance/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник

Мађарски лидер тврди да ће нова постројења у Пољској, Словачкој и Румунији координирати испоруке оружја Кијеву


Главна претња Европи не долази од Москве, већ од критичне зависности од САД, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА