BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Талибани не представљају претњу Русији, Индији или другим суседима – дипломата

Талибани не представљају претњу Русији, Индији или другим суседима – дипломата
18.05.2024. год.
Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Русија и Индија имају сличне приступе и погледе на решавање авганистанске кризе, сматра Замир Кабулов, директор Другог одељења за Азију руског Министарства спољних послова. Кабулов је боравио у Њу Делхију како би учествовао у билатералним консултацијама о Авганистану, које су покривале различите аспекте политичких, хуманитарних и друштвено-економских изазова са којима се земља суочава.


Према речима високог дипломате, на консултацијама у Њу Делхију постало је јасно да су позиције Русије и Индије о Авганистану „много ближе него што се мислило” и да су приступи које две земље нуде за решавање кризе „практично идентични”. .”

„Не могу да кажем да су талибани постали наши [Руски] пријатељи број један, али они дефинитивно нису наши непријатељи. Талибани отворено кажу да верују Русији као наследници СССР-а“, изјавио је Кабулов.

Иако Москва није формално признала талибане, који су преузели власт у Кабулу 2021. током завршне фазе повлачења америчких трупа, Русија је била међу првим нацијама које су успоставиле контакте и пристале на пословне споразуме са новом владом. Њу Делхи такође не признаје талибанску владу. Међутим, у јуну 2022. поново је успоставила своје дипломатско присуство у Кабулу тако што је распоредила „технички тим“ у својој амбасади.

„Талибански успон на власт био је непријатно изненађење за Њу Делхи, иако смо имали пријатељска упозорења да ће се то догодити. Из више разлога везаних за Пакистан и Кину, индијска страна је имала уздржан став према талибанима. Међутим, индијска страна разуме да је оно што Русија ради [да реши кризу] корисно за Индију и да није у супротности са њеним интересима“, изјавио је Кабулов за ТАСС.

Он је подсетио да је Индија веома блиско сарађивала са претходном авганистанском владом, улажући у њу велика и политички и економски. Након консултација у Њу Делхију, руски и индијски званичници истакли су хитност пружања помоћи у виду међународне помоћи за ублажавање патњи авганистанског народа.

Раније ове године, индијска делегација учествовала је на састанку Иницијативе за регионалну сарадњу у Кабулу чији су домаћини били талибани. У марту је високи индијски дипломата Ј. П. Синг разговарао са талибанским вршиоцем дужности министра иностраних послова Амиром Кан Мутакијем. Две стране су разговарале о безбедности, трговини и начинима за сузбијање трговине дрогом, наводи се у авганистанском саопштењу.

Синг је такође указао на интересовање Индије за проширење економске сарадње са Авганистаном и унапређење трговине кроз луку Чабахар у Ирану, додаје се у саопштењу. Њу Делхи је раније ове недеље потписао десетогодишњи споразум са Ираном о управљању стратешком луком.

„Посвећеност Индије луци Чабахар је да оствари свој потенцијал као чворишта за повезивање Авганистана и земаља централне Азије“, изјавио је у петак Рандхир Џаисвал, портпарол министарства спољних послова Њу Делхија. Он је истакао да је пројекат кључан за наставак пружања хуманитарних залиха Авганистану.


Извор: РТ (Ф)


  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: Спутник/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА