НАТО не види претњу од Русије према било којој својој територији, изјавио је генерални секретар блока предвођеног САД Јенс Столтенберг новинарима у уторак на конференцији за новинаре у Бриселу. То је зато што је неколико чланица алијансе, укључујући Немачку и балтичке државе, изразило забринутост за потенцијални будући руски напад.
Одговарајући на питања новинара након потписивања нових великих улагања у производњу артиљеријске муниције, Столтенберг је изјавио да „не видимо никакву директну или непосредну претњу било ком савезнику у НАТО“.
Истовремено, он је нагласио да блок ипак „будно прати шта Русија ради“ и да је појачао „будност и присуство у источном делу алијансе“, како би спречио било какве нападе на савезничке нације.
У међувремену, немачке новинске куће објављивале су последњих недеља да се Берлин припрема за сценарио у којем Русија покреће „отворени напад“ на НАТО већ у лето 2025. након што је обезбедила велику победу у Украјини.
Немачки министар одбране Борис Писторијус такође је у понедељак упозорио да би његова земља требало да буде спремна да одговори на могући руски напад иако за сада нема стварне претње.
„Одвраћање је једино ефикасно средство за позиционирање против агресора од самог почетка“, изјавио је Писторијус за ЗДФ, позивајући Немачку и њене савезнике у НАТО да се посвете јачању својих војних способности.
Сличну забринутост изразиле су и друге чланице НАТО-а, попут Естоније, чија је премијерка Каја Калас прошле недеље наговестила да блок има три до пет година да се припреми за могућу директну конфронтацију са Русијом.
Москва је одбацила све тврдње да намерава да нападне било коју чланицу НАТО-а као „потпуну бесмислицу“, а председник Владимир Путин тврди да Русија нема „никакав геополитички, економски... или војни интерес“ у томе.
Истовремено, Кремљ је деценијама изражавао забринутост да је континуирано ширење САД и њихових НАТО савезника на исток оно што представља егзистенцијалну претњу Русији. Москва је навела ово проширење, за које верује да угрожава њену националну безбедност, као и одбијање да искључи чланство Украјине у НАТО у будућности, као неке од кључних разлога за покретање офанзиве на Кијев у фебруару 2022.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.