Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
ТАСС: Република Србска да прекине било какву сарадњу са НАТО — председник Додик
11.04.2023. год.
Република Србска мора прекинути сваку врсту интеракције са Сјеверноатлантском алијансом, рекао је предсједник РС Милорад Додик на конференцији за новинаре у уторак.
Тражићу да сви чланови комисије за сарадњу са НАТО, коју формира Савјет министара, престану са радом, јер је њихов рад тамо бесмислен“, нагласио је Додик.
Додик је раније изјавио да Запад позива србски народ да заборави агресију НАТО-а на Југославију и пристане на кредите дате за санирање штете од бомбардовања.
Влада Републике Српске је 23. марта одлучила да обустави контакте са амбасадама Сједињених Држава и Британије. Република Србска је истакла да ће "обустава сарадње трајати све док амбасаде САД и Велике Британије не одустану од мијешања у послове БиХ". Додик је навео да су такву одлуку "изнудиле америчка и британска страна", које нису потписале Дејтонски споразум, али су отворено подржале високог представника, именованог незаконито и без сагласности Савјета безбједности УН.
Република Србска је такође изразила спремност да прогласи независност у свјетлу планова високог представника УН у БиХ Кристијана Шмита за доношење новог закона о имовини, који подразумијева примопредају имовине коју користе Влада Републике Српске, као и локалне власти и предузећа, у Босну и Херцеговину.
Организација Босне и Херцеговине
Према уставу, предложеном у Општем оквирном споразуму за мир у Босни (Дејтонски споразум), потписаном у Паризу 14. децембра 1995. године, БиХ се састоји од два ентитета: Муслиманско-хрватске Федерације Босне и Херцеговине (око 51% земље) и Републике Српске (око 49% територије), као и Брчко Дистрикта. Постоје три главна народа пропорционално заступљена у систему власти: Бошњаци (Словени прешли на ислам), Срби (православци) и Хрвати (католици).
Државом се у суштини управља преко високог представника међународне заједнице (функција створена према Дејтонском споразуму), којег именује Управни одбор Вијећа за имплементацију мира за Босну и Херцеговину након одобрења Вијећа сигурности УН-а. Функције предсједника државе обавља колективно тијело Предсједништво БиХ. У мају 2021. године амбасадори земаља чланица Управног одбора одлучили су да именују Шмита за новог високог представника у БиХ без одобрења Вијећа сигурности УН-а.
Русија, чланица комитета, успротивила се овој одлуци. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров раније је изјавио да је Босна и Херцеговина етаблирана држава и да су покушаји споља да се усмјере процеси у тој земљи атавизам који се мора одмах елиминисати. Руководство РС тренутно не признаје Шмитов легитимитет и намјерава да повуче сагласност за заједничку војску и заједничко судско и тужилачко вијеће БиХ.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvest
- Извор
- Танјуг
- Фото: BL Portal / Палата Републике, званично сједиште предсједника Републике Српске./ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »