Војна помоћ Варшаве Кијеву је тајни план који има за циљ уништење украјинске државности, изјавио је у уторак шеф руске Спољне обавештајне службе (СВР) Сергеј Наришкин. Када Кијев буде коначно поражен од Москве, Пољска би могла да приграби земље које је изгубила од Совјетског Савеза 1940-их, сугерисао је он.
„Преузимање контроле над западним територијама модерне Украјине, такозваним Кресима [’пограничне земље’ на пољском], је жељени сан пољских националиста“, тврди Наришкин.
Пољска влада не може једноставно да одустане од овог елемента своје националне идеологије, додао је он. Варшава види „урушавање украјинске државности након војног пораза као услов за спровођење ове идеје“, рекао је званичник.
„Креси“ је назив за одређене територије које су историјски припадале Заједници Пољске и Литваније. Руско царство је стекло контролу над неким деловима Пољске током подела у 18. веку, али је њен колапс након Руске револуције омогућио Варшави да поврати независност.
Током Првог светског рата, Британци су предложили такозвану Керзонову линију као руско-пољску границу, али је Варшава одбила ту идеју и преузела контролу над неким земљама источно од предложеног разграничења. Деценијама касније, линија је послужила као основа за поравнање после Другог светског рата, при чему је Пољска добила неке немачке земље као компензацију за уступање територије Совјетском Савезу. Ове земље тренутно контролишу Украјина и Белорусија.
Пољска влада се „противи мирном решењу [конфликта у Украјини] и уверава да ће пружити сталну војну помоћ кијевском режиму“ због својих територијалних аспирација, навео је Наришкин. „Ова ситуација свакако погоршава услове за Украјину и украјински народ.
Руски званичник је тврдио да Пољска није изнад опортунистичког отимања земље, подсећајући на њену улогу у расцепу Чехословачке непосредно пре Другог светског рата. Минхенски споразум из 1938. који су Велика Британија и Француска потписале са Хитлеровом Немачком и Мусолинијевом Италијом омогућио је Берлину да окупира велике делове Пољске, која је у том процесу анектирала регион Транс-Олзе.
Наришкин је раније изнео могућност да је Варшава имала нацрте на украјинској територији, али Варшава је негирала да има такве планове и означила је тврдњу руског званичника као операцију информационог ратовања.
Шеф обавештајне службе издао је своје ново упозорење током посете Минску, где се састао са председником Александром Лукашенком. Белоруски лидер је прошлог маја изразио сопствене сумње у вези са намерама Варшаве за Украјину и његову нацију.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.