Друштво за очување дивљих животиња „Мустела"“: Значајно склониште слепих мишева код Хаџи-Проданове пећине угрожено функционисањем и ширењем каменолома
Хаџи - Проданова пећина код Ивањице је веома важан туристичко-спелеолошко-археолошко-историјски локалитет која је званично проглашена спомеником природе са својом заштитном зоном. Поред пећине се налази каменолом са асфалтном и бетонском базом предузећа "Путеви" д.о.о. Ивањица.
У Србији постоји 15 пећина које су уређене за туристичке сврхе, од којих је 11 тренутно отворено за туристе. То су Рајкова пећина (општина Мајданпек), Лазарева пећина и Верњикица (Бор), Дубочка пећина, Церемошња и Равништарка (Кучево), Ресавска пећина (Деспотовац), Рисовача (Аранђеловац), Хаџи-Проданова пећина (Ивањица), Потпећка и Стопића пећина (Ужице).
Хаџи Проданова пећина
Делимично су уређене и/или су некада биле отворене за туристе и Боговинска пећина (Бољевац), Преконошка пећина (Сврљиг) и Петничка пећина (Ваљево), док за Мермерну пећину (Липљан), која се налази на подручју АП Косово и Метохија није познато у каквом се стању тренутно налази.
Хаџи Проданова пећина
Видео: Споменик природе Хаџи Проданова пећина, каменолом, асфалтна база, бетонска база, једно поред другог
"Од њих су као склоништа слепих мишева најважније Лазарева пећина, Верњикица и Хаџи-Проданова пећина, у којима се налазе велике колоније слепих мишева, некад и са неколико десетина хиљада примерака!", наводи се у студији Друштва за очување дивљих животиња "Мустела", под називом "Слепи мишеви и процена утицаја на животну средину".
"У Србији добар пример значајног склоништа слепих мишева које је угрожено функционисањем и ширењем каменолома је Хаџи-Проданова пећина код Ивањице у западној Србији. Наспрам улаза у ову заштићену пећину шири се каменолом са веома интензивном експлоатацијом и честим минирањем. Вегетација у околини пећине која представља битно станиште слепих мишева који живе у њој је битно девастирана ширењем каменолома. Поређењем бројног стања из 1994. и 2009. године је утврђен исти квалитативни састав врста, али је бројност појединих врста мања од 30 до 80 %", наводи се у студији.
Видео: Минирање код Хаџи Проданове пећине

Брига о пећини као заштићеном природном добру и о слепим мишевима као заштићеној врсти поверена је Туристичкој организацији Ивањица.

- Извор
- Танјуг
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Буђ није само естетски проблем у дому – она може бити озбиљна претња за здравље, али и знак дубљих проблема са влагом и вентилацијом. Иако често пролази неопажено у...
У царинском рату нема победника, поручио је кинески председник
Тежња ка нападима на ванмејнстрим политичаре у оквиру ЕУ постаје све очигледнија, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков
Ситуација на Курском правцу до краја 10.4.2025.
Одлука долази након што је председник Доналд Трамп одобрио 90-дневну паузу на царине веће од 10%
Доносимо у целини говор сталног представника Русије Василија Небензје на седници Савета безбедности УН 8. априла о ситуацији на Косову и Метохији:
Остале новости из рубрике »