Последњих сто метара до језера Исток
Руски поларни истраживачи рачунају да ће продрети ове експедиционе сезоне у реликтно језеро Исток. Ако до тога дође, биће завршен јединствени научни експеримент који са великим интересовањем прати читава светска научна јавност.
Највеће језеро Антарктика, које се налази испод леда, давно занима научнике. Први пут је могућност постојања на Јужном полу таквих језера образложио руски глациолог Игор Зотиков. Он је претпоставио да ледена капа игра улогу термостата, а топлота Земље топи лед. Вода се може налазити у виду језера под најдебљим централним делом Антарктичког леденог штита. Каснија истраживања и сеизмолошке опсервације омогућили су да се открије огромни резервоар под ледом близу руске поларне станице Исток. Његова површина износи 20 хиљада квадратних километара, а дубина 750 метара. Међутим, све до сада није успело да се продре до површине воде: дебљина леда над језером износи скоро 4 километра, - каже шеф Руске Антарктичке експедиције Валериј Лукин.
Данас је дубина бушотине на станици Исток 3659 метара. Морамо да пробушимо ове сезоне 100 до 120 метара. Зашто кажем 100 до 120 метара: прецизност одређивања дебљине глечера зависи од два независна геофизичка метода које смо применили. Дакле, граница између леда и воде се налази на нивоу 3730 до 3770. Хоћемо ли успети да продремо у озеро ове арктичке сезоне зависи од резултата бушења, јер максимална брзина бушења у таквим условима није већа од 4 метра на дан.
Према речима стручњака, истраживање језера Исток игра огромну улогу у изградњи сценарија природних промена климе наредних миленја. Реч је о томе да је јединствени водени систем Антарктика био изолован од земаљске атмосфере и површинске биосфере током више милиона година, - истиче Валериј Лукин.
То је највеће језеро од свих откривених испод глечера на планети. Безусловно, његово истраживање ће пружити ново знање из биологије, еволуције живота у екстремалним условима за које можда нисмо ни свесни данас, из историје проучавања геолошког развоја Антарктика пре периода његовог залеђивања. Природно је да ће то бити одличан природни материјал за разраду технологија, научних инжењерских решења при остваривању космичких експеримената у тражењу живота на другим објектима Сунчевог система.
Руски глациолози су већ направили крупно откриће, проучавајући стуб леда добијен током бушења леденог антарктичког оклопа изнад језера. Они су открили ДНК бактерија-термофила. Те бактерије обично живе у врелим изворима. Чињеница да су се оне нашле у дебелом леду сведочи о постојању геотермалне активности на дну језера Исток. Данас је главни задатак добијање узорака воде директно из самог језера ради даљег истраживања његове житвотне активности, јер је језеро Исток својеврсна капсула из далеке прошлости, која може да помогне научницима да одгонетну многе тајне из историје наше планете. То ће се чинити веома обазриво, уз коришћење специјално разрађених јединствених технологија. Стручњаци гарантују да неће дозволити продор атмосферског ваздуха у реликтно језеро. Дакле, ништа не угрожава екологију језера под ледом.
- Извор
- Голос России, РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Антарктик
- истраживање
- географија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »