НАТО не пориче планове одбране од Русије
Тврдње сајта Викиликс о војној заштити земаља Балтика и Пољске од Русије, изгледа, истините су. Алијанса заиста намерава да их брани од тобоже могућег напада Москве. То је индиректно признао нови директор информативног бироа НАТО-а у Москви Роберт Пшељ.
Планови одбране су разрађени за све чланице НАТО-а. Они су постојали, постоје и постојаће јер је то колективна организација одбране. Нема ништа ново у томе што такви планови постоје.
Међутим, главни није чак ни сам план, него чињеница да је он потврђен приликом новембарског самита НАТО-а у Лисабону који је постао нова међа у односима Москве и Брисела. У усвојеној на самиту стратешкој концепцији алијанске први пут је било уписано да та организација не угрожава Русију, те жели да се постигне виши ниво стратешког партнерства с Москвом. Било је изјављено да НАТО не третира Русију као опасност по своју безбедности, те намерава да озбиљно промисли заједничку с Москвом ПРО. Данас је Вашингтон умногоме девалвисао резултате лисабонског самита, - сматра директор центра за проучавање постсовјетског простора Алексеј Власов, - дакле не смемо да заборавимо да нам барут буде сух.
Сматрам да је рано да се говори о потпуном узајамном разумевању између Русије и НАТО-а. Остаје нерешен читави комплекс питања, повезаних с разликом у ставовима и у Јужном Кавказу, и у проблемима сарадње у оквиру авганистанског регулисања. Те разлике још увек постоје. Друго је питање да се некако променила реторика. Настала је могућност да би билатерални дијалог постао конструктивнији, усмерен на сарадњу, а не конфронтацију. Са тог гледишта се односи између РФ и НАТО-а позитивно развијају после лисабонског самита. Међутим, не може да се тврди да је риситовање завршено, те је преурањено да се говори о новим односима.
Било како било, после самита у Лисабону настала је реална шанса да се отвори нова страна и узајамним односима Русије и алијансе. НАТО не би смео а да не искористи ту могућност, било би погрешно да се мисли да не требамо једни другима, - истакао је Алексеј Власов.
Свет се мења, настају нови ризици и изазови. Већ није реч о једнополарном или двополарном, већ о мултиполарном свету. То тражи од Русије и НАТО-а сасвим друге односе. Они морају да буду у најмању руку партнерски ради супротстављања тим новим ризицима о којима се толико говори у последње време. То су и наркотрафик, и међународни тероризам, и киберкриминал. Свакако, Русија и НАТО ту морају сарађивати.
Истовремено очито је да је преурањено да се тврди да ће ускоро сарадња Русије и Вашингтона прерасти у стратешко партнерство, -сматра експерт. Таква могућност и жеља, у сваком случају од стране Москве, постоје. Међутим, како сведоче догађаји последњих дана, то је питање за дугорочну перспективу.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »