BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Канун: одлуке техничке, али важне

Канун: одлуке техничке, али важне
12.12.2010. год.

Русија подржава пројекте одлука донесене у оквиру Климатске конференције  која је завршена у мексичком граду Канкуну. Ради се у два правца: дугорочна сарадња и Кјотски протокол.
 

Русија се залаже против продужетка Кјотског протокола и сматра да он треба да се замени ефикаснијим инструментом. Тај став подржава и Јапан. Стране изјављују да је сам протокол пун пропуста које је бесмислено преносити у следећи период.
 

После Кјотског протокола се мора доћи до неке дугорочне сарадње. У томе је уједињен пакет докумената, који се тиче помоћи земљама у развоју, мера о смањењу избацивања отпада, механизама „климатског“ финансирања и заштите шума. Експерти кажу о овим документама да су одлуке претходног периода, када свет полако прелази од Кјотског протокола на нови глобални споразум. Пројекат предвиђа обавезу развијених земаља да помогну земљама у развоју. То је и „брзо финансирање“ у обиму од 30 милијарди долара и дугорочна помоћ у обиму од 100 милијарди долара до 2020 године, и рад на стварању комитета за адаптацију. Многе земље у развоју тврде да су већ осетиле последице промене климе  и траже механизме према којима ће почети издвајање средстава. О томе како ће радити „брзо финансирање“ испричао је Гласу Русије учесник конференције у Канкуну, руководилац програма „Клима и енергетика“ Фонда дивље природе у Русији Алексеј Кокорин:
 

Долази до природних несрећа. Како оценити штету и како надокнадити загубе? Таквог механизма у свету никада није било. Једна држава је помагала другој. Ако буде постојао неки наднационални међународни орган који има доступ фонду који издваја накнаду за штете, то би било веома добро. То је пробојна одлука. И у принципу она је усаглашена, што је већ важно.
 

Посебну пажњу у Канкуну су поклонили дугорочном фонду климатских ресурса. У току преговора постигнути су споразуми за инфраструктуру фонда и механизме његовог функционисања. Говори Алексеј Кокорин:
 

Одлучено је да ће Светска банка само издавати новац, а да ће фонд радити независно од Светске банке. Усаглашена је операциона структура, органи управе новог фонда. То је, мораћете да признате, веома важно, јер то је за дуго-дуго година. А фонд може да ради и без новог договора. За њега су довољне и одлуке ОУН.
 

Важна тема у Канкуну је била и будућност тропских шума. Овде се морају предузети конкретне мере. Пре свега мора се прекинути неконтролисана сеча шума у Бразилу, Индонезији и другим земљама. Направљен је први, али веома важан корак, сматра Алексеј Кокорин:
 

Конференција је направила корак напред у усаглашавању практичних мера у борби против антропогеног утицаја на климу. То није само смањење избацивања угљен диоксида. То је и престанак уништавања тропских шума, то је веома важно. То је огроман еколошки проблем, чак и када не би постојао проблем промене климе.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА