Прославили Илиндан
Традиционални црквено-народни сабор на Вељој гору у Љешанској нахији одржан је јуче на Илиндан. Сабор је почео Светом литургијом, коју је служио парох љешански јереј Ђуро Томовић у цркви Светог Илије. Скупу је присуствовало око 100 Љешњана и Ровчана. Боро Глобаревић, члан организационог одбора испред Љешњана, подсјетио је да се сваке године на Светог Илију састају код свете задужбине која је подигнута Вуксану Булатовићу, који је дошао из скадарских затвора и казамата, и дао себи задатак да ће на Вељем брду саградити цркву. У томе су му помогли Љешњани и Ровчани.
- Уназад неколико година се окупљамо овдје на Илиндан откад је цркву освештао митрополит Амфилохије, помолимо се богу за душу и славу наших славних предака - казао је Глобаревић.
Лукавицом звона одјекују
Као и сваке године на празних Светога пророка Илије, код Никшићког Киљана на Лукавици, окупили су се Жупљани, Пипери, Морачани, Ровчани и Загарчани. Овога пута разлога за славље било је више него претходних година јер је први пут планином одјекнуо звук црквеног звона, дар адвоката Милинка Стојановића.Звоно се огласило испред храма Светог Илије који је у изградњи и кога заједнички ради ових пет племена .
Саборовање је почело Светом архијерејском литургијом коју је служио епископ будимљанско-никшићки Јоаникије који је нагласио да је Бог призвао људе из овога времена да подижу дивни, свети и знаменити храм на планини Лукавици поред костију војводе Никше.
- То је велики задатак и узвишено дјело. Још је љепше што овдје није призвана једна породива или једно племе него пет племена да буду једно и заједно око светиње. Да је граде слогом и љубављу са жртвом и и великом преданошћу. Да уткају у њу своја најљепша осјећања и мудрост, по чему ће их Бог препознати а потомство памтити - бесједио је преосвећени владика.
Скупу се обратио и Љубо Марковић, предсједник одбора за изградњу цркве истичући да се храм гради љубављу и слогом.
- Утврђени у вјери Господњој , у славу Господа, у част наших предака а на понос потомцима прихватили смо се посла-поручио је Марковић.
Након литургије весеље је настављено уз пјесму, игру и звуке гусала. Домаћин овогодишњег окупљања били су Жупљани.
Мираш служио на ливади
И поред тога што је Зоран Улама, начелник Подручне јединице Управе полиције у Никшићу, био донио рјешење којим се забрањује најављено Илинданско окупљање присталица тзв. ЦПЦ у Броћанцу, надомак Никшића, присталице те организације су се окупиле испред капија цркве Светог архангела Михаила. Скуп је прошао без ицидента, а обезбјеђивале су га јаке полицијске снаге. С обзиром на то да полиција није дозволила улазак у двориште цркве, литургија је служена на ливади испред капија храма.
Том приликом Мираш Дедеић је, између осталог, казао да су се на овом великом празнику на Дан Св. Илије понашали онако како доликује њиховим прецима и насљедницима, те да је сваки храм па и онај у Броћанцу отворен за све људе добре воље.
- Могли смо ми и овдје као Црногорци некада да уђемо, али хоћемо да испоштујемо државу Црну Гору коју смо обновили послије 80 година, да испоштујемо људе из овога краја и оне који су дошли са стране да се Господу помоле - казао је Дедејић.
Миодраг Балетић, предсједник Одбора ЦПЦ у Никшићу, казао је да је била апсурдна тврдња да ће Броћанчани направити инцидент пред својим храмом и окупљање оцијенио као историјски тренутак.
- Показали смо хришћански и демократски однос. Испоштовали смо одлуку државе Црне Горе иако нам није право - казао је Балетић.
Мићо Николић, предсједник Мјесног одбора, казао је да Броћанчани мирно живе, те да их дијеле црквене разлике.
- Црквене разлике су нешто сасвим друго. Ми се једнако Богу молимо и желимо иста права њима као и нама и мишљења смо да свако може у цркву слободно ући - казао је Николић.
- Извор
- dan.cg.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »