BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Столтенберг: Сврха НАТО-а није да изазове рат, сврха је да се спречи рат, сачува мир, као што је радио више од 70 година

Столтенберг: Сврха НАТО-а није да изазове рат, сврха је да се спречи рат, сачува мир, као што је радио више од 70 година
04.08.2022. год.
Део данашњег говора генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга

"НАТО је заједница г
де је основна идеја да је напад на једну земљу напад на све. Један за све сви за једног.

Његова сврха није да изазове рат. Сврха је да се спречи рат, сачува мир, као што је НАТО радио више од 70 година.

Сада је то важније него икада, у опаснијем свету, са ратом у Европи, где је Русија напала Украјину.

Председник Путин је војном силом напао читаву невину земљу и народ да би постигао своје политичке циљеве. 
Оно што он заиста ради је изазивање светског поретка у који верујемо. Где све земље, велике и мале, могу да бирају свој пут. Не прихвата суверенитет других земаља.

На крају крајева, рат је покренуо његов захтев за руском контролом над Украјином. И његов захтев да се НАТО не шири даље.
Он не поштује жељу Украјине да постане део наше заједнице.
Или суверене одлуке других земаља да поднесу захтев за чланство у НАТО. У овом сукобу, НАТО има два задатка - да подржи Украјину.
и спречи да се сукоб прерасте у рат пуног размера између НАТО-а и Русије.

Прво, о подршци Украјини.
Подржавамо Украјину у њеном праву на самоодбрану.
Право је садржано у међународном праву.
Украјински народ је показао велику храброст током целог рата.

Од када је Русија анектирала Крим 2014. године, НАТО и земље НАТО-а као што су САД, Канада, Велика Британија и Турска помажу Украјини.

Много више земаља сада даје допринос, укључујући Норвешку.
Допринос Норвешке борби Украјине се веома поштује.
На самиту НАТО-а у Мадриду пре нешто више од месец дана, све земље НАТО-а су се сложиле да ћемо их подржавати колико год буде потребно.

Имамо моралну одговорност да их подржимо.
Они су независна држава, са преко 40 милиона људи, који су неоправдано подвргнути бруталном агресорском рату.
Видимо ратна дела, нападе на цивиле и разарања која нису виђена од Другог светског рата. Не можемо бити равнодушни према овоме.

Али, и у нашем је интересу да председник Путин не успе у својим амбицијама у Украјини. 
Свет у коме је лекција за Путина да он добија оно што жели употребом војне силе је такође опаснији свет за нас. Ако Русија добије овај рат, он ће имати потврду да насиље функционише. Онда би друге суседне земље могле бити следеће.


 


Плаћамо цену за нашу подршку Украјини.
За војну, хуманитарну и финансијску подршку.
За санкције које су довеле до повећања инфлације и поскупљења у нашим земљама.

Али запамтите – цена коју плаћамо може се мерити у новцу.

Цена коју Украјина плаћа мери се људским животима.
Стотине убијених или рањених сваког дана.

Оно што сада видимо је бруталан и крвави рат исцрпљивања.
Руско напредовање је поново застало.

А Украјинци су показали способност да узврате и заузму територију и планирају контраофанзиву на југу.

Други задатак НАТО-а је да спречи ширење рата. То чинимо и тиме што нисмо страна у рату – не улазимо у Украјину са трупама.
То чинимо и тако што јасно показујемо да ће напад на земљу НАТО-а изазвати одговор целог НАТО-а. Зато повећавамо наше војно присуство на истоку алијансе.

Од избијања рата имамо око 40.000 војника под командом НАТО-а, углавном на истоку. Подржава их значајан број авиона и бродова.
На Самиту у Мадриду у јуну усвојили смо ново, велико јачање наше одбране.

Нови модел снага, са наменским снагама које су унапред додељене за одбрану одређених земаља НАТО-а. 
Преко 300.000 снага у високој приправности широм Алијансе и више унапред позиционираног војног материјала, првенствено за одбрану источног дела Алијансе.

Или како су стари Римљани рекли:
„Ако желите мир, морате планирати рат.
Одвраћање спречава сукоб.

Председник Путин је такође веровао да ће употребом војне силе добити мање НАТО-а у близини границе са Русијом. Његови циљеви и захтеви према НАТО-у су да повучемо своје снаге, уклонимо сву војну инфраструктуру и да не примамо више држава чланица.

Он је постигао супротно. 
Јачи и јединственији НАТО, агилнији и одлучнији. Са више снага на граници. И Финска и Шведска, које ће ускоро бити пуноправне чланице алијансе. Ово је био њихов избор.

Пре неколико сати, амерички Сенат је ратификовао приступне протоколе. Тиме је број савезника који су сада ратификовали приступање Финске и Шведске НАТО-у 23. А неколико њих је близу завршетка својих националних процеса. До сада је ово био најбржи процес приступања у модерној историји НАТО-а.

Путин нас назива агресивним и експанзивним НАТО-ом.
Ово је прича коју никада не смемо да прихватимо.
То су слободне, демократске земље које су саме изабрале.

Њихово приступање ће ојачати НАТО. То ће ојачати одбрамбену сарадњу у нордијском региону. И ојачаће Норвешку.

Рат председника Путина против Украјине и његове претње суседним земљама забрињавају и Норвешку. Већ дуги низ година видимо да се Русија поново наоружава на северу. Са напредним нуклеарним оружјем, хиперсоничним пројектилима и више база.

И, нажалост, такође морамо да схватимо озбиљно када водећи руски политичари прете да ће прекинути споразум о линији разграничења са Норвешком. Споразум који регулише нашу заједничку границу на мору у Баренцовом мору и Арктичком океану и велике ресурсе који се тамо налазе.

Споразум о линији разграничења преговарао је [премијер] Јонас када је био министар спољних послова. Урадио је сјајан посао који је обезбедио вредности Норвешке и сређене дугорочне односе са суседном земљом.

Добросуседски односи захтевају јасне границе.
Спорови око граница могу довести до великих сукоба.

Претње Русије и јачање руске војске значе да НАТО јача своје присуство на северу. Као и Норвешка. Добро је што Норвешка улаже у нове борбене авионе. Авионе за поморски надзор.
И има више активности у северном региону. Опаснији свет значи да морамо више да улажемо у одбрану. Да сачувамо мир", саопштио је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг.


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: nato.int/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА