BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Свет поново улази у доба угља - Међународна агенција за енергију

РТ: Свет поново улази у доба угља - Међународна агенција за енергију
31.07.2022. год.
Очекује се да ће потражња достићи рекордно висок ниво, показује нови извештај

Глобална потражња за угљем могла би да достигне осам милијарди тона у 2022. години, што одговара историјском максимуму постављеном у 2013. години, те ће даље расти у 2023. години, саопштила је Међународна агенција за енергију (ИЕА) у ажурираном извештају о тржишту угља.


„На основу тренутних економских и тржишних трендова, предвиђа се да ће глобална потрошња угља порасти за 0,7% у 2022. години на осам милијарди тона, под претпоставком да се кинеска економија опорави како се очекује у другој половини године... Овај глобални укупни износ би одговарао годишњем рекорду постављеном 2013. године, а потражња за угљем ће се вероватно повећати следеће године на нови рекорд свих времена“, наводи се у извештају.

Према наводима агенције, потражња је подстакнута растућим ценама природног гаса, што приморава многе земље да све више прелазе са гаса на угаљ и поново отворе раније затворене термоелектране на угаљ.

У извештају се наводи да ће Кина, која је „одговорна за више од половине глобалне потрошње угља“, бити главни покретач раста тражње у другој половини 2022. године, упркос томе што ће потражња опасти за 3% у првој половини 2022. године.

Очекује се да ће потражња за угљем у Индији такође порасти због економског раста земље и веће употребе електричне енергије. Предвиђа се и да ће ЕУ допринети тражњи, јер се све више окреће угљу у производњи електричне енергије како би заменила гас или га сачувала за зиму због пада увоза руског гаса.

ИЕА додаје да ће тржишта угља остати нестабилна 2023. године, посебно након што у ЕУ ступи на снагу ембарго на угаљ, а цене би могле наставити да расту и у наредној години.

„Како су растуће цене природног гаса учиниле угаљ конкурентнијим на многим тржиштима, међународне цене угља су заузврат порасле, достижући три врхунца свих времена између октобра 2021. и маја 2022. године. Санкције и забране руског угља су пореметиле тржишта, а проблеми са другим главним извозницима су допринели несташици понуде. С обзиром да се други произвођачи угља суочавају с ограничењима у замени руске енергије, цене на фјучерс тржиштима угља указују на то да се очекује да ће се затегнути тржишни услови наставити и у наредној години и даље“, наводи ИЕА.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / cmannphoto / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА