Флаширана вода - капиталистичка превара?!
Успјех флаширане воде један је од многих великих мистерија капитализма. Продаја иде добро иако многе студије константно показују да је обична вода из славине, која према неким процјенама чини 40% читавог волумена флаширане воде, чишћа од флаширане. Што се здравствених благодати флаширане воде тиче, оне су најмању руку недоказане.
Када упоредимо цијене исте количине флаширане воде и оне из славине, ова прва у неким случајевима може бити и до 1000 пута скупља. Заиста, чак и у времену у којем цијене нафте дивљају, литра флаширане воде је у неким случајевима и скупља од литре горива. Поврх свега посљедице по околину које настају транспортовањем такве воде те производње и одлагања пластичне амбалаже су велике, пише Ецономист.
Било како било, продаја флаширане воде цвјета. Године 2006. Американци су потрошили око 11 милијарди долара купујући 31,2 милијарде литара флаширане воде.
Штавише, велики произвођачи сокова полажу велике наду у свијетлу будућност флаширане воде те у нову врсту "цоол" напитака, односно вода са "здравим састојцима". У мају је Цоца-Цола платила 4,1 милијарду долара за Глацеау, компанију која прави витаминску воду. Чак и ми који у Сарајеву живимо и имамо Врело Босне, опет пружимо руку до фрижидера и купимо Олимпију, воду коју пуни Цоца-Цола "из подножја наших планина".
Ипак, који су рационални разлози за куповину флаширане воде? Погодна је за ношење гдје год кренемо. Такођер, мноштво купаца (исправно) сумња у чистоћу воде из славине. Купци тврде да је можда и чиста у постројењима за воду гдје је и тестирају, али да ли је таква док прође кроз старе цијеви стамбених и пословних зграда и дође до славине?
Поврх свега постоји вјероватноћа (барем у западном свијету) да људи флаширану воду купују зато што сматрају да је сигурнија и за разлику од воде из славине не може бити контаминирана разним отровима. Ако којим случајем неко успије инфилтрирати отров у флаширану воду, штета и санација исте је много мања и лакша. Захваљујући терористичким пријетњама и страху, привредна грана (трулог) капитализма цвјета.
Можда је популарност флаширане воде још један вид капиталистичког расипништва. Са друге стране, можда је то потврда доброг капитализма. Флаширана вода дигла је стандарде квалитета и сигурности вода. На крају можда то и није тако битно нама који сједимо за рачунарима и радимо солидне послове. Са друге стране битна је онима који не могу платити пристојну суму новца да би имали "здраву и сигурну воду", која је на крају крајева ипак есенција живота.
- Извор
- planeta24.info
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »