BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: НАТО ће дефинисати Русију као „примарну претњу“

РТ: НАТО ће дефинисати Русију као „примарну претњу“
02.06.2022. год.

Нови стратешки концепт НАТО-а ће Русију дефинисати као „примарну претњу“ за војни блок, док ће се Кина први пут појавити у документу, рекла је стални представник САД-а при НАТО-у Џулијан Смит.

Говорећи на догађају "Дифенс врајтерс груп", она је рекла да је чак и пре покретања руске војне операције у Украјини 24. фебруара, „постојало дубоко уважавање у целој алијанси да је језик о Русији из 2010. био веома застарео и да му је потребна значајна надоградња.

Тренутни стратешки концепт НАТО-а објављен је 2010. године, четири године пре него што је Крим изгласао да се одвоји од Украјине и придружи Русији након пуча у Кијеву 2014. године. У документу на 35 страница каже се да је „сарадња НАТО-а и Русије од стратешког значаја јер доприноси стварању заједничког простора мира, стабилности и безбедности“. Такође се наводи да војна алијанса тражи „право стратешко партнерство“ са Русијом и да стога има за циљ „појачање политичких консултација и практичне сарадње“ са Москвом.

„Углавном се слажемо да је Русија главни изазов, примарна претња са којом се НАТО савез суочава у овом тренутку, и због тога ћете видети велики нагласак на Русији одмах испред врата на врху“, рекла је она.

Она је такође открила да се чланови алијансе слажу да је „Кина, по први пут, морала да буде део стратешког концепта“. У јуну прошле године, шефови држава и влада НАТО-а укључили су у Коминике Бриселског самита параграф у којем се каже: „Све већи утицај Кине и међународна политика могу представљати изазове са којима морамо заједно да се позабавимо као Алијанса“.

Очекује се да ће нови стратешки концепт бити представљен на самиту НАТО-а од 29. до 30. јуна у Мадриду. Смитова је рекла да би документ требало да траје 10 година.

Поред стратешког концепта, лидери НАТО-а ће вероватно објавити одвојено саопштење о руској операцији у Украјини и њеним импликацијама на глобалну безбедност, додала је она.

Током година, Русија је упозоравала на ширење НАТО-а на исток, сматрајући то директном претњом националној безбедности. Могућност да се Украјина убудуће придружи алијанси Москва је навела као један од разлога за војну операцију која је у току.

Москва је крајем фебруара покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске били  су осмишљени да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.

Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.

Извор: РТ

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.


Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / Thomas Trutschel / Contributor / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА