Перл-Харбур и „кинески Зорге“
7. децембра 1941. године Јапан је напао Перл-Харбур, што је послужило као повод да САД ступе у рат у Другом светском рату. Ударац је био неочекиван за Американце. Међутим, у Москви се знало за предстојећи напад. И то не од познатог обавештајца Рихарда Зоргеа, којег је у то време већ била ухапсила јапанска контрашпијунажа, већ од кинеских комуниста.
Напад на Перл-Харбур је представљао грандиозан успех Јапана и катастрофу за САД. Потопљена су 4 америчка линкора и неколико других ратних бродова. Погинула су 2403 америчка војника. САД су изгубиле скоро две стотине авиона. После ове катастрофе тихоокеанска флота САД није била способна за активно деловање скоро пола године. То је омогућило Јапану да освоји већи део Југо-источне Азије, укључујући, Хонг-Конг, Бурму, Малају, Сингапур и Филипине.
О предстојећем нападу на Перл-Харбур кинески комуниста Јањ Баохан је сазнао из извора Хо Ши Минове обавештајне службе крајем новембра 1941. године. Он је радио у Војном комитету Хо Ши Минове владе у чину генерал-мајора и био је познат као један од саветника Чан Кај Шека. Информација је одмах пренета ЦК КПК. С овим су били упознати и представници совјетске обавештајне службе у Кини.
Јањ Баохан је успео да још два пута добије податке од изузетне важности. Датум за који се спремао напад Хитлерове војске на Совјетски савез он је сазнао 14. јуна 1941. године. 16. јуна кинески комунисти су то саопштили Москви. Ова информација је добијена скоро истовремено с обавештењем Рихарда Зоргеа из Токија. Касније је у неким кинеским публикацијама Јањ Баоган називан „кинески Зорге“.
Још једну виртуозну операцију на добијању драгоцених информација Јањ Баохан је обавио 1944. године. Тада је успео да добије велики број тајних докумената, која се тичу локације јапанске Квантунске војске у Манџурији. Међу њима су карте дислокације војске, планови фортификационих објеката, списак војне технике и спискови виших официра јапанске царске војске. Ове информације су биле драгоцене за планирање ударца совјетске војске, који су задати Квантунској војсци у завршној фази Другог светског рата.
Недавно су кинеске колеге упознале руске научнике с једним од обавешења Јањ Баохана, које је откривено у архивима. Сарадња историчара Русије и Кине наводи на ново гледање историје ратних дејстава на Далеком Истоку, чији је резултат био крах милитантног Јапана, истакао је заменик директора Института за Далеки Исток РАН професор Сергеј Лузјанин.
Сигуран сам да је ово тек почетак, - каже професор Лузјанин. – Мислим да оваквих докумената има јако много и да је ово само први. На основу контекста разговора јасно је да у Кини има и других докумената, која сведоче о томе да је КПК давала много корисних информација совјетском руководству у погледу војног аспекта.
Након оснивања КНР, без обзира на своје заслуге, Јањ Баохан је обављао скромне дужности у МИП и архивској служби. Живот је окончао у кинеском затвору. У њега је 72-годишњи ветеран с етикетом „контрареволуционарни елемент“ бачен за време „културне револуције“. Јањ Баохан је умро 1968. године. Рехабилотиван је тек после смрти Мао Це Тунга. А 1995. године, поводом 50-годишњице завршетка Другог светског рата, у руској амбасади рођацима Јањ Баохана је уручена спомен-медаља „50 година Победе у Другом светском рату 1941-1945.г.“
Познато је да се Москва још 1941. године захвалила кинеским комунистима за информацију о датуму напада Хитлера на Совјетски Савез. Како се совјетско војно руководство односило према информацијама о јапанским плановима на ударац по Перл-Харбуру – не зна се тачно. Још је рано ставити тачку у причи и „кинеском Зоргеу“.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »