Руско-америчка деца
Пета, и сад се већ са сигурношћу може рећи, последња рунда преговора, који су се отегли између Русије и САД у вези с усвајањем деце је завршена. Документ, који прописује процес предаје деце породицама које их усвајају је у потпуности усаглашен. По речима овлашћеног за права детета при председнику РФ Павла Астахова, споразум ће бити потписан у најскорије време: крајем децембра-почетком јануара.
Над сарадњом између Русије и САД у области усвајања надвила се претња након низа шокантних догађаја у породицама, које су усвајале децу преко океана. Потреба за хитним закључивањем споразума о усвајању постала је јасна у пролеће 2010. године. Суђење брачном пару Кејмер, који је 2003. године усвојио Вању Скоробогатова у Чељабинску, изазвао је језу становника Русије. Како је разјаснила америчка истрага, дечак је умро од исцрпљености и батина. Скандал је избио и у вези с осмогодишњим Артјомом Савељевом. Мајка из породице која га је усвојила није сматрала да је потребно чак ни да га се званично одрекне. Посадила га је у авион и послала самог у Русију с цедуљицом о „одрицању“.
Преговори руских и америчких стручњака су се одвијали с потешкоћама. Али, како нас уверава Павел Астахов, разматрање, које се управо завршило у Вашингтону је заиста последње. Текст усаглашеног споразума узима у обзир главне захтеве руске стране. А то је контрола усвајања деце, чување њиховог руског држављанства до пунолетства, међусобно признавање судских решења земаља-партнера. Сад ће амерички родитељи, који усвајају децу, бити обавезни да доставе податке о детету на први захтев социјалног радника. А да усвоје дете из Русије грађани САД ће моћи само преко специјалних агенција, које су прошле процедуру поновне атестације.
Међутим, руска страна је ипак морала да пристане на компромис у преговорима о принципима односа у области усвајања. Представнике САД нису могли да убеде у то да се у споразуму појави тачка о његовој обавезној ратификацији. Истина, амерички преговарачи су изјавили да ћ споразум бити проглашен важећим на целој територији САД.
Борис Алтшулер, председник друштвене организације „Право детета“ позитивно оцењује скорашњу појаву руско-америчког споразума. Међутим, стручњаку се чини да нису довољно ефикасни облици контроле, који су у нацрту споразума прописани у погледу живота усвојене руске деце у Америци. Он сматра да је неопходно да се споразум допуни одредбом о обавезном професионалом праћењу усвојене деце од стране социјалних служби.
Да Русија не би одавде, не зна се ако, уз помоћ неких сателита, контролисала усвојену децу, већ да тамо, по месту боравка породице, америчка социјална служба буде обавезна да врши мониторинг дате породице – мониторинг у смислу социјалне помоћи. И да породица потпише уговор о томе да је сагласна с интервенцијом, на пример, у току прве године живота. Тада ће постојати реална гаранција (...).
Споразум ће се односити и на већ усвојену руску децу. Ово ће омогућити РФ да врши сопствену истрагу кад су у питању немарни родитељи, који усвајају децу, а такође ће повећати одговорност Американаца, који су усвојили децу из Русије.
- Извор
- Голос России, фото: © SXC.hu/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »