Боб Живковић: Интернет је права слобода за уметнике
Имамо ли данас, као друштво, времена за културу, изложбу, концерт или представу?
Тешко ми је да одговорим. Од кад је људи постоје и несрећници који покушавају да преживе, постоје они који уживају у злу и порнографији, а постоје и људи који надју времена за културу. Не долазимо из “златних” времена, прошлост је пуна гадости, а ипак је увек било и клозета и културе. На нама је да изаберемо програм (ако преживимо). Као “друштво” не постоји начин да се определимо. Никада нису постојала “културна друштва” - увек је било магараца, а срећом и свако “некултурно друштво” је имало по неког мутанта који воли књиге. Ја и мој Кућни савет немамо додирних тачака, са бабом се свадјам…како онда да се са “друштвом” договорим дал д идемо у Позориште ил гледамо задругу. Имамо времена, много је вазније питање дал имамо мозга - и пара.
Како да уметници 'преживе' у време Инстаграма и инстант-културе?
Лакше него у времену натапираних директорки домова културе, које су господариле терминима за изложбе, или политички подобних уредника који су одредјивали да ли ће објавити вас или своју сестру од тетке. Инстаграм и све друге мреже (вероватно и цео интернет) је најлепши облик анархије. Свако може показати своју уметност. На нама је да онда бирамо. Не постоји Инстант-култура, постоји Култура, а Дјубре је дјубре, не “инстант-култура”.
Да ли ти као уметнику друштвене мреже и интернет генерално помажу да дођеш до публике, можда и младих људи који се по први пут сусрећу са твојим радом?
Ту је важна математика. У Југославији је књига штампана у хиљаду примерака, а у Србији се данас штампа у двеста, двеста људи види вас цртеж. Новина објави (гомилу лажи) и ваш цртеж. Ако немате друга посла купите (гомилу лажи) новину, погледате цртеж и баците новину. Цртеж на интернету кад се допада људима, путује, дели се. Ваш рад може видети стотине, хиљаде људи сваког сата, сваког дана. Не зависите од мољакања, не помажу тетке и родјаци, све зависи од вас и вашег рада. Нема граница и нема услова, интернет је слобода (још увек).
Да ли је формат научне фантастике и манга-стрипова данас популарнији него икада?
Данас је само лакше да упознамо и видимо и све стилове и све жанрове. Популарност Манге и фантастике је некада зависила од тога колико моју драгу Слободанку не мрзи да ми довуче стрипова са екскурзије у Паризу, колико правилно зна да каже “манга” на француском..и колико ја скупим пара да јој дам (а да их она не потроши на нешто друго). Данас је довољно да гуглам и видим све, па и све ново и све другације.
Зашто Србија данас нема више 'инвентивних' цртача и уметника - некада смо имали и анимирани филм 'Едит и ја', који је био на светском нивоу?
Има их гомила, мени се чини - више него икада. Алекса Гајић је ту и ради и боље ствари чак и од Едит. Само у Београду постоји бар двадесет ђцртача који цртају боље од мене (што и није неки успех). Можда их нисте срели, можда зато што више нису везани за једну новину у Београду или једну издавачку кућу, већ раде по целом свету. Пола цртача у Француској је из Београда, освајају свет - креативносћу, лепотом и талентом.
НИВ
Фото: приватна
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Остале новости из рубрике »