BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

И наши тигрови су брзи

И наши тигрови су брзи
03.12.2010. год.

Влада Русије је подржала све мере, које је предложио Светски фонд за дивљу природу (WWF) ради спасења амурског тигра. Међу њима је пооштравање  казни за ловокрадице, стварање еколошког „коридора“ између руског Приморја и Кине, као и потпуна забрана за крчење корејског кедра.
 

Корејски кедар се назива „хлебно дрво“ Далеког Истока, зато што од њега зависи опстанак великог броја животиња, од којих, са своје стране, зависи судбина амурског тигра – једне од најсавршенијих грабљиваца на планети. Нажалост, висока потражња и високе цене дрвета коре кедра довеле су до тога да су огромне површине његовог дрвета на Далеком Истоку у току последњих деценија биле немилосрдно раскрчене, каже координатор WWF Русије за биолошки диверзитет Владимир Кревер.
 

У принципу, говоримо о томе да је остало око једне десетине шума, које су некада постојале на Далеком Истоку. Што мање кедра има у шуми, тим је мање папакара, а то значи тим мање има и тигрова. Кад има све мање хране он почиње да залази у насеља, прво се преусмерава на објекте исхране, која за њега није уобичајена, и није важно да ли су то домаће животиње или човек – на срећу, то се дешава крајње ретко. То је онај ланац који почиње од уништавања резерви кедра и завршава се смањењем броја тигрова, он није увек очигледан посматрачу са стране, али је јасан стручњацима. Зато је одлука о потпуној забрани сече кедра огроман корак напред и у чувању јединствене далекоисточне природе и у чувању тигра на Далеком Истоку.
 

Премијер-министар Русије Владимир Путин подржао је мере, које је WWF предложио за спасавање амурског тигра и понудио је сарадњу у овој области свим земљама, које су спремне да активно учествују у програму за очување ове ретке дивље животиње. По мишљењу Владимира Путина породице тигрова из Русије, где се популација грабљивца у току последњих година стабилизовала, могу представљати почетак популација тигра тамо где је он већ нестао из дивље природе, на пример, у Казахстану и Ирану. „Велики хуманиста Махатма Ганди је једном рекао да је у земљи у којој је добро тигровима, добро и људима,“ подсетио је руски премијер учеснике Самита посвећеног тигровима, који је у новембру одржан у Санкт-Петербургу. – Ако је човек у стању да се побрине за природу, он може да се побрине и за људе. Држава може да се развија само базирајући се на принципима стабилног и одговорног односа према природи и њеним ресурсеима.“
 

Обавезу за очување тигрова прихватиле су и владе других земаља, у којима се налази обитавалиште шареног грабљивца. Тако је у Бангладешу одобрен национални план за очување тигра и пооштрена је казна за лов на њега. Ловокрадице у овој земљи сад очекује лишавање слободе до 12 година.



  • Извор
  • Голос России, фото: © law_keven/ flickr.com/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА