Средина без препрека за људе с посебним потребама
По подацима ОУН у свету има око 650 милиона људи с ограниченим могућностима – то је 8 процената становништва на планети. Међународни дан инвалида (International Day of Persons with Disabilities) обележава се 3. децембра, како би се нешто рекло о проблемима ових људи и како би се осталима помогло да их доживљавају равноправно, да буду бољи и стрпљивији према њима.
Русија је потписала Конвенцију ОУН „О правима инвалида“ 2008. године, а годину касније ратификовала је Европску социјалну повељу. Главни принцип конвенције је ангажовање свих инвалида за пуновредан живот заједно с другим члановима друштва. Документ инвалидитет не посматра с медицинске тачке гледишта, доброчинства или зависности, већ као питање човекових права, објашњава посланик Државне думе Михаил Терентјев.
Проблем инвалидитета је проблем друштва, које ствара огроман број препрека, које човека с инвалидитетом ометају да реализује своја права.Овај утемељивачки принцип приморава друштво да уништава препреке – физичке, информативне, приступ правосуђу, и друге, које су стваране вековима и од којих се оно тешко може избавити за трен ока. Међутим, то је главно против чега се треба борити.
Реалне проблеме инвалида Михаил Терентјев је лично упознао. С 16 година, бавећи се бијатлоном на скијама, задобио је тешку повреду – сломио је кичму. После 10 година лечења вратио се у спорт, али већ у инвалидским колицима. Учествовао је у скијашким тркама и такмичењу у лакој атлетици на шест Параолимпијских игара, постао је параолимпијски шампион. Бавећи се спортом истовремено је стекао два висока образовања. Данас је 40-годишњи Михаил Терентјев - члан Комитета Државне думе за међународне послове и генерални секретар Параолимпијског комитета Русије.
Многи од људи, који имају здравствена ограничења постижу највише спортске и стваралачке резултате, чинећи заиста славу Русије, о томе је у недавној Посланици Федералној скупштини говорио Дмитриј Медведев. Председник је истакао да се „то дешава више упркос околностима, а не захваљујући системским мерама, које предузимају држава и друштво“. Нови државни програм „Доступна средина“ позван је да реши ове проблеме, изјавио је председник државе.
Програм ће стартовати следеће године, за његову реализацију се из буџета издваја 2,3 милијарди рубаља (770 мил. долара). У формирању средине без препрека за 13 мил. руских инвалида, од којих је 550 хиљада деце, оријентире представљају најбољи светски стандарди. „Овде смо већ стекли одређено искуство,“ каже премијер-министар Владимир Путин.
Тако се приликом припрема Олимпијских игара у Сочију посебан акценат ставља на формирање комфорне инфраструктуре, приступачне људима с ограниченим могућностима. Осим тога, у низу руских региона већ се реализују специјални програми за стварање приступачне средине за инвалиде. То су Москва, Санкт-Петербург, Нижње-Новгородска, Кемеровска и Смоленска област. Ово искуство треба уопштити и раширити на све субјекте Руске Федерације, треба постићи да у целој земљи буду створени социјални и свакодневни услови, који инвалидима обезбеђују комфор у свакодневном животу, школовању и раду. Притом то треба да буде инфраструктура новог нивоа, која се заснива на најсавременијим техничким решењима.
Један од приоритета у програмима треба да буде помоћ ученицима ограничених могућности. Јер, данас је само мало више од два процента руских школа прилагођено школовању деце-инвалида. У перспективи све образовне установе у земљи треба да омогуће нормалне услове за заједничко школовање деце с ограниченим могућностима и њихових вршњака.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- становништво
- медицина
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »