Почетна страница > Новости
Политика Запада увођења санкција и претњи Москви и Пекингу рестриктивним мерама није забила клин између две земље, рекао је руски амбасадор у Кини Андреј Денисов усред појачаних тензија са Вашингтоном и његовим савезницима у Европи.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
РТ: Ни Кина, ни Русија нису узрок најновијих међународних тензија, одговорност за то лежи на другој страни - Москва
26.01.2022. год.
Политика Запада увођења санкција и претњи Москви и Пекингу рестриктивним мерама није забила клин између две земље, рекао је руски амбасадор у Кини Андреј Денисов усред појачаних тензија са Вашингтоном и његовим савезницима у Европи.
Говорећи на конференцији за новинаре, Денисов је инсистирао да се недавно повећање глобалних непријатељстава првенствено своди на компликације у односима Русије са САД-ом и ЕУ. Он је додао да су везе Пекинга са Западом такође прожете „многим проблемима и потешкоћама“.
„Све ово је у потпуности заслуга положаја оних који нам се супротстављају“, рекао је он.
Амбасадор је напоменуо да, иако Москва и Пекинг узимају у обзир санкције које су увеле „САД и европске земље које прате Вашингтон“, мере немају никакав утицај на везе две земље.
Денисов је рекао да „руско-кинески односи имају независну и веома посебну вредност“ за обе земље. Он је додао да је сарадња две државе у свим областима „моћан фактор у обуздавању ширења тензија, као и у стабилизацији регионалне и међународне ситуације”.
Изјаве руског амбасадора долазе у тренутку када су Москва и Пекинг нагласили важност својих односа у низу области, укључујући трговину, енергетику и одбрану, суочени са притиском Запада. Обраћајући се новинарима на годишњој конференцији за новинаре у децембру, руски председник Владимир Путин поздравио је везе између две земље.
Путин је рекао да две државе имају „веома поверљиве односе и да нам то помаже да изградимо добре пословне везе“, те је да највећа и најмногољуднија земља света сарађују у области безбедности. Поред тога, рекао је да Пекинг и Москва заједно развијају високотехнолошко оружје.
Раније у децембру, Јуриј Ушаков, саветник руског председника за спољну политику, рекао је да су Путин и кинески председник Си Ђинпинг обећали да ће развити заједничке финансијске структуре како би омогућиле двема земљама да продубе своје економске везе без мешања трећих земаља.
Чини се да је ова најава одговор на низ претњи које би западне земље могле да реализују, да искључе Русију из финансијског система СВИФТ као вид санкција уколико Москва изврши наводну инвазију на Украјину, што је Кремљ више пута одбацио.
Извор: РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © AFP PHOTO / POOL / SERGEI ILNITSKY / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Кина
- односи
- геополитика
- санкције
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »