Енергетска алијанса уместо бесконачних свађа
Земље – извознице гаса на свом форуму у престоници Катара, Дохи, подржале су позицију Русије о потреби да се ЕУ консултује с испоручиоцима „плавог горива“ по трећем енергетском пакету. Овај документ ступа на снагу идуће године и изазива критику Москве.
Европски чиновници инсистирају на подели бизниса продаје и транспорта енергетских ресурса, као и на дозволи приступа трећих лица цевоводима. У том случају ће највећи инвеститори, међу којима је и Русија, изгубити приоритет приступа инфраструктури, која је створена од њихових средстава. Оваква ситуација тешко да се може назвати праведном, сматра председник руског Савеза привредника у области нафте и гаса Генадиј Шмаљ.
Сматрамо да аргументи Европљана нису потпуно оправдани. Ради се о приступу руским цевима: о жељи наших партнера да дозволе приступ свима онима који пожеле да продају гас. О томе да „Гаспром“ треба поделити, како би транспортне организације постојале одвојено од оних које гас производе. О томе да се не сме дозволити приступ „Гаспрому“ дистрибутивним мрежама у Западној Европи. Поставља се питање о уговорима, о њиховим роковима, о спот-тржишту. Мислимо да су исправна ствар дугорочни кредити, који су на снази.
У случају либерализације европског законодавства у овој области, треба имати у виду мишљење свих учесника у парнерским односима, као и инвеститора, који су такође битни. Засад ствари стоје другачије, што битно отежава дијалог између Русије и ЕУ у енергетској сфери.
Није случајно то што је разматрање трећег енергетског пакета добило велики одјек за време недавне посете руског премијера Владимира Путина Немачкој. Он је навео конкретан пример како законити власници дела инфраструктуре могу бити лишени могућности да је користе.
Наше компаније заједно с немачким партнерима на територији Литваније су на законит начин купиле део активе у гасоводном систему. Сад се избацују оданде с позивањем на трећи енергетски пакет. Какво је то разбојништво? – поставио је реторичко питање Владимир Путин.
За обезбеђење енергетске безбедности у Европи потребна су јединствена правила игре, како за испоручиоце, тако и за произвођаче енергетских ресурса. И ова правила не могу да се мењају антидатирано. Закон нема повратну снагу – то је основа над основама. То је гаранција заштите инвестиција. И ако се крше темељни принципи, дијалог постаје веома сложен. У сваком случају, сви спорни моменти треба да се решавају на основу компромиса и узимајући у обзир интересе не само потрошача, већ и произвођача енергетских ресурса. Ову позицију Москве подржале су земље-извознице гаса на форуму у престоници Катара Дохи.
У Дохи је у четвртак такође донета одлука о томе да се 2011. године организује први самит земаља-чланица Форума извозника гаса.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Остале новости из рубрике »