Социјални рад сателита
У Русији ће се ускоро појавити «Социјални ГЛОНАС». Стручњаци су смислили како да домаћи систем сателитске навигације прилагоде потребама људи с ограниченим могућностима. Пројекат је прошао на првом разматрању у Друштвеној комори.
Овај апарат у облику кутијице може унети велике промене у живот милиона инвалида. Захваљујући «Социјалном ГЛОНАС» увек ће постојати могућност да се сазна где се човек налази и како се осећа. Уколико постоји претња по његов живот и здравље, чак и ако изгуби свест, хитна помоћ ће се упутити на директну адресу. Навигатор ће људима оштећеног вида саопштити на којој тачки задате маршруте се налазе. Људи неће моћи да се изгубе, а ако се ипак изгубе, моћи ће лако да се пронађу, не само на улици, већ и у шуми. Стални мониторинг стања инвалида створће повољну социјалну климу – јер они ће увек бити у контакту с лекаром, који их лечи, радницима органа социјалне заштите и родбином, моћи ће активније да учествују у друштвеном животу.
Аутори пројекта су сигурни да ће «Социјални ГЛОНАС» желети да користе и многи родитељи – навигатор ће им омогућити да прате кретање своје деце. Стварању «дечијих» апарата прилазимо с посебном пажњом, каже главни конструктор ГЛОНАС, Јуриј Урличич.
Низ модела се прави за одећу и обућу. У патике ће моћи да се угради навигациони јављач, који ће преко интернета показивати куда је дете кренуло.
Наравно, пројекат се неће сводити на просто дељење навигатора деци и људима с тешким оболењима. Помоћ може бити потребна не само напољу, већ и у згради, у подземном пролазу или метроу, где нема пријема са сателита. Зато је замишљено стварање сложене јединствене мреже телекомуникације са специјалним центрима реаговања, у које би се стицали сигнали с најразличитијих бежичних апарата. Спајање система даће високу прецизност одређивања човековог положаја, уверен је генерални конструктор.
Надамо се да ћемо постићи тачност на око два метра и осамдесет сантиметара следеће године и рачунамо да ће од 2012. године почети с радом следећа фаза федералног наменског програма ГЛОНАС и тамо ће нам наручиоци дефинисати колика тачност треба да постоји. До 2020. године и технички и технолошки ћемо успети да обезбедимо тачност од десетак сантиметара. Ако додамо локалне системе, добићемо јединице сантиметара.
Ово је довољно за инвалиде вида, истиче главни конструктор. Главно питање је да одлука о развоју «Социјалног ГЛОНАС» буде донета на нивоу владе. Истаћи ћемо да се у иностранству апарати «џи-пи-ес» постепено уводе у социјалну сферу. Навигаторе је добило на десетине хиљада Европљана, који пате од Алцхајмерове болести. У Јапану су почели да се деле ђацима. У Токију раде «џи-пи-ес» водичи за инвалиде вида. Међутим, то су само поједини елементи социјалних сателитских мрежа, који се по размерама никако не могу упоредити са замислима «Социјалног ГЛОНАС», наставља Јуриј Урличич.
Нигде на свету не постоји тако комплексан пројекат и ми смо желели да се он пре свега појави у нашој земљи.
У најскоријој будућности аутори пројекта «Социјални ГЛОНАС» учиниће га уделом јавности, како би добили оцене и жеље. Дорађена варијанта ће бити упућена Комисији за модернизацију и економски развој РФ. Он има шансе да постане социјални програм – тим пре у светлости Посланице председника Дмитрија Медведева упућене Федералној скупштини, у којој се говори о недовољном развоју инфраструктуре за инвалиде у Русији.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- технологија
- телекомуникације
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »